Českotřebovskou halu měla od sobotní havárie pod dohledem policie. Nyní experti zkoumají rozsah škod a jejich příčinu.

Českotřebovskou halu měla od sobotní havárie pod dohledem policie. Nyní experti zkoumají rozsah škod a jejich příčinu. | foto: Radek LatislavMAFRA

Policie vidí pád haly jako obecné ohrožení, viníka hledá i stavební firma

  • 6
Vyšetřování, co způsobilo sobotní pád střechy sportovní haly v České Třebové, pokračuje. Trosky zatím zůstávají kvůli vyšetřování na místě. Policie vyšetřuje případ jako obecné ohrožení z nedbalosti, zpracovávat se bude mnoho znaleckých posudků.

Před demoliční četou a bagry zatím dostávají v českotřebovské hale přednost vyšetřovatelé a znalci. Statik musí určit, zda se budovu vůbec vyplatí opravit, zvláště když se její stav bude nyní zhoršovat vlivem zatékání a mrazů.

„Začínáme důkladným ohledáváním budovy za přítomnosti soudního znalce. Zajišťujeme další podkladový materiál a výslechy osob. Úklid začne až poté, během tohoto týdne budeme s naší prací hotovi,“ řekla mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková.

Podle ní pád střechy, při níž se dva sportovci na útěku lehce zranili, policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. „Trestní sazba je u tohoto přečinu až osm let vězení,“ dodal Lenka Vilímková. Ovšem než bude možná vůbec ukázat na podezřelého, potrvá to měsíce.

Podle hejtmana se mnoho oproti ceně z projektu neušetřilo

Policie i generální dodavatel stavby, firma Profistav Litomyšl, se budou zabývat tím, zda za zhroucení nedávno zkolaudované haly může chyba v projektu, stavbě či materiálu.

„Neprodleně byl ustanoven odborný tým zahrnující stavební specialisty a znalce v daném oboru. Naší prioritou je odhalení důvodu propadlé střechy a ve spolupráci s investorem navržení veškerých opatření pro zajištění bezpečnosti a minimalizace negativních dopadů této politováníhodné události, jejíž příčiny jsou zatím nejasné,“ uvedl generální ředitel Profistavu Litomyšl Tomáš Zavřel.

16. ledna 2017

Také Pardubický kraj, investor stavby, si nechá zadat zcela nezávislé posouzení všech stupňů projektové dokumentace i záznamu ze stavebního deníku a zápisy z kontrolních dnů.

„Zároveň zdůrazňuji, že náš kraj uplatní veškeré možnosti vyplývající z uzavřených smluv. Stavba měla pětiletou záruku, proto půjde jednoznačně o reklamaci díla. Budeme vyžadovat, aby byla označena jasná odpovědnost za vzniklou škodu,“ uvedl hejtman a zároveň českotřebovský občan Martin Netolický.

Podle něj žádné „zametení pod koberec“ nenastane. „U této stavby paradoxně k žádným dramatickým úsporám oproti předpokládané ceně z projektu nedošlo. Dokonce vítěz nepodepsal smlouvu a odstoupil před jejím podpisem, takže nastoupil Profistav jako druhý v pořadí,“ dodal hejtman.

Část střechy skončila přímo na palubovce v době večerního florbalového zápasu. Naštěstí se bortila postupně, a sportovci uvnitř tak získali čas na útěk.

„Kdyby střecha padala od druhé strany, byla by to horší varianta. Nyní se budeme snažit minimalizovat další škody. Část topného systému by se mohla pustit, ale můžeme to dělat od doby, kdy nás statik pustí do objektu,“ řekl Milan Kment, ředitel Vyšší odborné školy a Střední školy technické, jejímž studentům měla tělocvična sloužit v době školního vyučování.

14. ledna 2017