Sdružení Boii letos vybudovalo zhruba polovinu keltského archeoparku a teď

Sdružení Boii letos vybudovalo zhruba polovinu keltského archeoparku a teď netuší, zda ho příští rok bude možné dostavět. Evropské dotace na projekt jsou kvůli vyšetřování podezřelých losovaček zmrazené. | foto: Sdružení Boii

Vyšetřování divných losovaček stoplo rozjeté stavby včetně archeoparku

  • 3
Radní v Letohradě museli zastavit stavbu nové kanalizace, v Nasavrkách přerušili práci na budování archeoparku, modernizace hotelu Bohemia v Chrudimi se o rok odkládá. Policie totiž zjistila, že výběrová řízení byla zmanipulovaná.

Projekty zastavené v Pardubickém kraji patří mezi desítky případů výběrových řízení na zakázky placené z peněz Evropské unie, při nichž losování firem prováděl na přání počítačový program. Policie případ ještě neuzavřela, takže zastavených akcí může přibývat.

"Intenzivně na tom děláme. Dejte nám ještě čas. Případů je už skoro čtyřicet," uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Při losování finalistů tendrů najaté firmy použily počítače s programem, který umožnil předem stanovit, kdo dostane šanci se ucházet o zakázku a kdo bude vyřazen (více zde).

"Bezprostředně po skončení losování došlo k automatickému odstranění elektronických dat o jeho průběhu. Průběh losování tak nelze zpětně ověřit," upřesňuje Ibehej. Policie ale zatím podle něj nikoho neobvinila.

Je za tím snaha změnit zákony, napsal šéf losovací firmy

Například v Letohradě se o zakázku za 38 milionů přihlásilo 16 firem. Město nechalo vylosování deseti finalistů provést firmou Inženýrské služby Hradec Králové. Ta za to totiž chtěla nejmenší odměnu.

"Nevěděli jsme, kolik zájemců o zakázku se nám přihlásí. Kdyby jich bylo třeba 39, nebyli bychom schopni připravit 39 zadávacích dokumentací," obhajuje losování starosta Letohradu Petr Fiala s tím, že následný výběr vítěze ovlivněn být nemohl. "Bylo otevřeno deset nabídek v zalepených obálkách a vybrána ta s nejnižší cenou," řekl.

Firmy, které losování organizovaly, vyšetřování nechtějí komentovat. "Motivy celé kauzy spatřuji ve snaze některých subjektů na stavebním trhu systematicky napadat užší řízení s omezeným počtem zájemců losováním a dosáhnout tak změny legislativy," napsal ředitel společnosti Inženýrské služby Hradec Králové Dalibor Křepela v dopise letohradskému starostovi.

Vyšetřování stavební akce přerušilo. Ještě relativně dobře je na tom firma Homa holding, která chtěla příští rok zmodernizovat chrudimský hotel Bohemia. Práce totiž zatím nezahájila. "Zopakujeme výběrové řízení. Termíny rekonstrukce o rok posouváme," uvedl prokurista firmy Radovan Doubek.

Na akci za sedmdesát milionů korun má přispět šedesáti procenty Evropská unie. Počet lůžek v hotelu by se měl zvýšit o jedenatřicet na celkových 143.

Archeopark už z půlky stojí a neví, co bude příští rok

V horší situaci je občanské sdružení Boii, které už vybudovalo zhruba polovinu keltského archeoparku. Dotace z Evropské unie se totiž vyplácí až po dokončení stavby.

"Přišli jsme k tomu jak slepí k houslím. Nechtěli jsme se zabývat administrativou, a tak jsme si na výběrové řízení najali společnost, která si najala další firmu, a ta zprostředkovala losování. V životě jsem ty lidi neviděla," řekla místopředsedkyně sdružení Boii Anna Frantalová.

Sdružení teď netuší, zda příští rok bude možné archeopark dostavět. Evropské peníze jsou zmrazené do doby, než skončí vyšetřování. "Dosud jsme žádné prostředky na zmíněné zakázky neproplatili," uvedl ředitel Úřadu Regionální rady NUTS II Severovýchod Zdeněk Semorád.

Nesrovnalosti při výběru firmy zjistila policie ještě u projektu modernizace pardubického letiště, která je také financována z peněz Evropské unie (více zde).

"Na tom ale pracuje jiný tým, s předcházejícími případy to nesouvisí," uvedl mluvčí policejního prezidia Ibehej.