David Šimek, místostarosta Svitav

David Šimek, místostarosta Svitav | foto: MF DNES

Výhra ve volbách, nebo výpověď. Úředník riskoval, bude starostou

  • 0
Být politik, nebo si udržet zaměstnání. Nutnost takového rozhodnutí přinesly letošní volby lidem, kteří se napsali na kandidátky stran a přitom pracují pro radnici nebo vedou městskou organizaci. Podobně na tom byl i petr Hájek, který se stane starostou v Ústí nad Orlicí.

Hájek poprvé kandidoval. A přitom pracoval jako vedoucí investičního odboru na radnici. Vstup do politiky pro něj znamenal nutnou výpověď: volby v Ústí a kampaň před nimi se totiž staly osobní bitvou mezi Petrem Hájkem jako novým lídrem opozice a jeho nadřízeným, starostou Richardem Peškem.

"Vlastně jsem chtěl, aby se ve volbách rozhodovalo: buď Hájek, nebo Pešek," řekl těsně po volbách Petr Hájek. Takovým přístupem ale daleko před volbami rozhodl o tom, že dál ve své práci nezůstane.

"Byl jsem na to připraven, že ať volby dopadnou jakkoliv, odejdu ze svého zaměstnání. I proto teď považuji volby za morální vítězství, protože můžu odcházet s čistým štítem," říká Hájek. Od úterního večera je jasné, že jeho risk mu vyšel. Jeho sdružení sestavilo koalici. Hájek je v politice nový a hned bude starostou patnáctitisícového města.

Za ztrátu profese mi to nestojí, říká úředník z Hlinska

To Milan Hudec z Hlinska naopak říká, že mu politika za ztrátu původní profese nestojí. V Hlinsku se dostal do zastupitelstva jako druhý zvolený za Zemanovce. Jenomže pracuje na odboru dopravy městského úřadu. Pokud chce rozhodovat o městě, musí z práce odejít. "Tak odvážný zase nejsem. Tady v Hlinsku je, co se týká práce, docela chudo. Mám dobrou práci, která mne baví. Musím respektovat volební zákon a musím mandát postoupit dál," říká Hudec.

Volební zákon říká, že zastupitelem nemůže být úředník, který vykonává státní správu na tom samém městském úřadu. A podobně ředitel školy nebo jiné městské organizace nemůže sedět v uvolněné placené funkci na radnici.

Nový radní v Králíkách jistý střet zájmů riskne. Ředitel zdejších technických služeb Pavel Morong byl ve městě překvapením letošních voleb. Skočil totiž z posledního patnáctého místa na kandidátce ODS na první pozici. Předhonil tak i dosavadního místostarostu Králík Čestmíra Doubravu, který byl na kandidátce první. Doubrava se nakonec do zastupitelstva vůbec nedostal.

Pavel Morong chce ve své práci zůstat, ředitelem Služeb města Králíky bude prý i dál. "Upustili jsme od funkce místostarosty. Měl bych tedy zůstat ve vedení technických služeb. Budu zastávat pouze funkci v radě města. Jsou tam oblasti, kde by mohl nějaký střet zájmů nastat, dá se to ošetřit tím, že se zdržím hlasování nebo z jednání rady v takových případech odejdu," říká Morong.

Funkci ředitele školy pustím, říká místostarosta

Základní škola Sokolovská ve Svitavách bude mít kvůli volbám jiného ředitele. David Šimek, lídr Sdružení pro město Svitavy, bude starostou a ředitelnu ve škole opustí. "Když jsem uvažoval, zda vůbec do politiky vstoupím, připravil jsem model, jak by to mohlo ve škole fungovat dál. Pokud za čtrnáct dní odejdu, nebude ve škole žádná velká revoluce, je tady za mne náhrada," říká Šimek.

Ředitel organizace zřízené městem může politikem klidně být, dokonce i místostarostou, pokud zůstane neuvolněným.

Ale otázka je, zda by obě práce takový politik vůbec zvládl. Podle Radomila Kašpara, který je ředitelem Základní umělecké školy B. Smetany v Litomyšli, to nejde. Kašpar, který kandidoval jako jednička za lidovce, se nejspíš stane místostarostou Litomyšle. "Neslučitelné je to kvůli pracovnímu vytížení. Budu kandidovat na prvního místostarostu, v případě, že to dopadne, si nedovedu představit, že bych v hudebce pokračoval," říká Kašpar.

Dodává, že i jeho dosavadní funkce neuvolněného místostarosty a zároveň práce ředitele byly příliš. Je rozhodnutý školu opustit. "Je to těžké rozhodnutí, mám tam 650 dětí, ale na druhou stranu dělám ředitele od roku 1993 a cítím, že bych chtěl nějakou změnu," říká Kašpar.