VIDEO: Výbuch zničil stříkačky a oprava bude drahá. Neví se, kdo ji uhradí

  • 6
Hasiči zasahující předminulý týden u exploze v Poličských strojírnách přišli o tři cisterny, které jsou po zásahu tlakové vlny poničené. Rozsah škod má určit jejich výrobce.

Je to přesně čtvrt roku, co na náměstí v Poličce velení hasičského záchranného sboru předalo za 174 milionů korun 25 nových cisteren profesionálním hasičům z celé republiky. Jedno z těchto vozidel nedávno vážně poničily exploze trhaviny v Poličských strojírnách. Zohýbané plechy, promáčkliny od tlakové vlny, díry od letících šrapnelů a poničenou nástavbu musí hasiči řešit i na starší Tatře 815 a ušetřeno nebylo ani dvanáct let staré auto dobrovolných hasičů.

Neakceschopnost hasičů kvůli výpadku techniky podle náměstka krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Pardubické kraje Aleše Černohorského nehrozí.

„Chybějící hasičská auta ještě ten den záchranný sbor převelel ze Svitav a ostatních výjezdních stanic v rámci kraje. Vyhláška stanovuje minimální počet techniky pro každou jednotku, na každém okrese navíc držíme jednu záložní cisternu,“ uvedl Černohorský.

První z poničených tater je v těchto dnech na expertíze v poličské firmě THT, kde se zabývají výrobou požární techniky. Jak velká škoda nakonec na voze za sedm milionů korun bude a zda se ho vyplatí opravovat, hasiči zatím nevědí.

„Podle prvotních informací by měla jít obě poškozená vozidla opravit, ale zatím to nevíme. Otázka je za kolik peněz a kdo to bude platit. Od varianty, že škodu zaplatí původce havárie až po zaplacení škod ze státního rozpočtu,“ řekl Černohorský. Využít by se dala finanční rezerva, která slouží ke krytí nezbytných a nepředvídaných státních výdajů.

Komu tak nová auta nebo škody na nich půjdou na vrub, ukáže vývoj vyšetřování a míra zavinění.

Hasičská nástavba je zralá na celkovou generálku

Policie případ zatím neuzavřela a stále ho vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Do oprav se nechce zatím pouštět ani firma THT, a to minimálně do doby, než bude jasné, zda škody na autech zaplatí pojišťovna.

„Auto máme zatím zaparkované na servisu. Musíme nechat posoudit celkovou konstrukci auta. Nevíme, zda exploze nepohnula s rámem a kabinou. To ale musí posoudit samotná Tatra. Musíme od nich objednat diagnostiku, abychom zjistili, zda jsou poničené jenom plechy nebo jestli je to pohnuté celé. Hasičská nástavba je ale zralá na celkovou generálku,“ uvedl ředitel firmy THT Stanislav Červený.

Podle předběžných odhadů se jen škody na jednom vozidle budou pohybovat v řádech milionů korun.

„Až se sundá nástavba a vůz umístíme na servisní jámu, teprve potom můžeme zjistit, jak jsme na tom s geometrií, sbíhavosti kol a uložením kabiny. Poté se uvidí co dál. Zatím víme, že vlivem tlakové vlny došlo vedle hliníkové nástavby i k poničení laminátové nádrže s vodou, která je uvnitř. Pokud bude sedět geometrie, řízení a stabilita kabiny, není problém vyrobit nástavbu novou,“ řekl vedoucí servisu THT Jaroslav Lorenc.

Akceschopní nejsou dobrovolní hasiči v Poličce, kterým zůstalo v provozu jenom dopravní auto, které uveze devět lidí a žádnou vodu. Vedení města chce škodu řešit přes pojišťovnu.

„Na nové auto nemáme. Hasičům jsme pomohli vždycky, musíme vyhodnotit, jak drahá bude oprava,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.