Jeden z protestů proti těžbě břidlicového plynu se uskutečnil v Náchodě.

Jeden z protestů proti těžbě břidlicového plynu se uskutečnil v Náchodě. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Průzkum břidlic musí zakázat zákon, žádají kritici těžby na východě Čech

  • 4
Starostové a aktivisté hnutí STOP HF nevěří, že se turecko-americká společnost SouthOil smíří se zamítnutím průzkumu a těžby břidlicového plynu, popřípadě ropy a plynu na východě Čech. Proto chtějí těmto snahám zamezit zákonem. Hlavní odpůrce těžařů Jiří Malík považuje průzkum za riziko a šílenství.

"Vyzýváme státní orgány, aby znemožnily legislativní cestou jakékoli průzkumné práce v terénu, co se týče možnosti průzkumu či těžby ropných uhlovodíků, včetně jejich konvenčních zdrojů v pásmech hygienické ochrany vod, chráněných oblastí přirozené akumulace vod a cenných přírodních lokalit," uvádí návrh komuniké z vysokomýtského setkání starostů.

Důvodem pro tento postoj je absence legislativy, což se projevilo při řízení o udělení průzkumného území pro turecko-americkou firmu South Oil v oblasti Východočeské křídy. Ta patří k nejvýznamnějším zásobárnám podzemních vod v republice.

HF - hydraulické štěpění

Je kombinací hloubkových vrtů, práce s trhavinami a chemikáliemi. Vrty se vrtají vertikálně až do několika kilometrů, po dosažení plynonosné horniny horizontálně. Poté se do vrtu žene pod tlakem směs vody, písku a chemických přísad, které jsou často jedovaté, někdy rakovinotvorné či mutagenní - škodí plodu v těle matky.

"Přitom dodávky vody ohrožuje jakýkoli vrt hloubený v tomto hydrogeologicky cenném prostředí, natož vrty pro vodám tak rizikové aktivity, jakým je průzkum či dokonce těžba ropy nebo plynu," uvádí šéf Koalice Stop HF Jiří Malík.

Mezi přítomnými starosty a zástupci mikroregionů byl aktivní i náchodský starosta Jan Birke. "Lidé se musí spojit bez ohledu na politické smýšlení. Za poslední dva roky mi neřekl ani jeden člověk, že by těžbu břidlicového plynu chtěl. Dokud zákon nebude, musíme s tím my starostové bojovat a netvářit se, že se nás to netýká. Na Královéhradecku se na části území podařilo těžbě zabránit, je třeba, aby se to podařilo všude," řekl Jan Birke.

Starostka Hana Štěpánová z Morašic u Litomyšle doporučuje, aby místo osamocených starostů jednotlivých obcí bojovaly proti těžařům hlavně mikroregiony. Když rozeslala informaci o chystané těžbě do domácností, podepsalo petici proti ní 280 lidí.

"Lidé u nás už vědí, že je to strašné svinstvo. Kdyby zástupci těžařů někoho z nás přesvědčovali, tak už každý ví, že je pro nás důležitější voda a žádný vrt tady nechceme. Tak by to měli udělat všichni starostové," řekla Hana Štěpánová.

Vrty jsou ohromným rizikem pro kvalitu vody, říká geodet

K největším kritikům průzkumů patří Jiří Malík z Teplic nad Metují, povoláním geodet. Jako pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko měl specializaci vodař, odpady a EIA, tedy posuzování vlivů staveb na životní prostředí. V současné době je vedoucím národní kampaně Koalice STOP HF.

"Třicet procent Spojených států amerických má rozdrcenou vrstvu břidlic pod svým územím a bude mít dřív nebo později kontaminovanou vodu. Počet zemětřesení tam stoupl šestkrát. Na jeden kilometr čtvereční připadá až šest vrtů, běžná hezká krajina se mění na krajinu průmyslovou. Jsou místa, kde hoří voda a vybuchují studny na pitnou vodu, plameny na místech těžby přezáří města v jejich sousedství," tvrdí Malík a varuje před obdobným vývojem.

Co si myslíte o tom, že zástupci společnosti South Oil nyní hovořili tom, že firma neměla v úmyslu průzkum břidlicového plynu nebo ropy a žádné štěpení?
Víme, že se firma snaží vzbudit dojem, že jí nejde o břidlice a hydraulické štěpení. Žádost firmy je ale sepsána tak "obratně", že se dá vyložit i tak, že HF použít chtějí, či do budoucna by tuto metodu mohli použít, pokud hodlají vrtat šikmo, což nevylučují a což pro HF metodu je nutné vždy. Pak by došlo skoro jistě ke kontaminaci pitné vody. Zdá se tedy, že firma se chce "zaháčkovat" a šikovně obejít i takzvané moratorium, které však moratoriem vůbec není.

Je tedy z vašeho hlediska jedno, o co firma žádá?
Příznačné je, že firma hovoří jednou o Vídeňské pánvi, v žádosti zase o Polické pánvi, ukazuje to její zmatečný a amatérský přístup. Proto je žádoucí odmítnout jejich aktivity jen z tohoto důvodu. Vzhledem k cennosti Vysokomýtské synklinály a dalších navazujících vodních útvarů lze přirovnat riziko pustit sem amatérské firmy k tomu, jako byste si nechali spravovat své srdce od krejčího namísto chirurga. Je zcela jedno, zda jde jen o průzkum konvenčních zdrojů - ropný průzkum zde je prostě šílenství.

Ale třeba na jižní Moravě byly vrty běžné…
Jakékoli vrty napříč vodonosnými vrstvami, tedy i pro konvenční zdroje, jsou ohromným rizikem pro kvalitu vody. I na konvenční vrty se používají tuny závadné chemie. Navíc může dojít k propojení zvodní a ztrátě vody. Vrty navíc netěsní a šikmé netěsní nejvíce. S časem netěsní vrt žádný.

Co vám ještě na snahách firmy vadí?
Firma je nesolidní i z dalších důvodů. Neodpovídá na naše dotazy. O dalším prokuristovi Erkan Icselovi slyšíme poprvé a v žádosti jako zástupce uveden není, takže je zcela lhostejné, co tento pán říká. A úplně nejvíce šokující skutečnost je ta, že firma použila v žádosti tvrzení, když sdělila, že "díky konzultacím s geology z České geologické služby jsme vybrali za cíl našich průzkumných prací část české křídové pánve a její dno." Ředitel geologické služby Venera přitom sdělil, že tato zmínka je v žádosti uvedena svévolně a nepravdivě. Pokud se někdo chlubí, že si za cíl průzkumu vybral dno pánve a vodonosné vrstvy části české křídové pánve, tak je buď úplný laik, šílenec nebo ekoterorista.

Může se ukázat, že podepisování petic nestačilo?
Žádosti o ropné aktivity podobného typu vyžadují maximální obezřetnost a odmítnutí v zárodku a změnu legislativy, aby vůbec nemohly být podávány. Ohrožené obce mohou iniciovat tyto změny legislativy a pomoci tak celému státu, takže rozhodně stojí za to klást další odpor. Možná firmě vůbec nejde o průzkum, ale o snahu žalovat stát a vydělat na arbitráži za zmařenou investici, protože je nabíledni, že jen naprosto špatná státní administrativa by povolila těžbu skrz vodonosné vrstvy národního významu. Naštěstí se ukazuje, že i když bývalý exministr Chalupa byl všehoschopný a ochotný pustit cokoli kamkoli, regionální pracoviště se již učí odolávat nevhodným politickým tlakům shora a chrání obyvatele i jejich životní prostředí a to je hodně dobrá zpráva.