Z letecké základny u Čáslavi se do Pardubic přesune na tři týdny letka armádních gripenů. Ilustrační foto.

Z letecké základny u Čáslavi se do Pardubic přesune na tři týdny letka armádních gripenů. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Gripeny na tři týdny, vrtulníky na deset měsíců. Pardubice zalije hluk

  • 7
Od příštího týdne se hlavně lidé z pardubických čtvrtí Nemošice, Dukla, Popkovice nebo Staré Čívice musí připravit na zvýšený hluk letadel. V Pardubicích totiž začne téměř rok dlouhé cvičení pilotů vrtulníků. Na konci září se navíc vrací na tři týdny gripeny z Čáslavi. Radní budou chtít kompenzace za hluk.

Na ranveji pardubického letiště, která patří civilnímu provozu i armádě, se chystá třítýdenní akce, jež stovky obyvatel Pardubic zaručeně naštve. „Od září se zvýší letový provoz na pardubickém vojenském letišti. Z důvodu pravidelné odstávky letecké základny v Čáslavi se do města přesune šest strojů JAS-39 Gripen, a to v termínu od 25. září do 12. října,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Petra Kosíková.

Ovšem pro lidi bydlící v těsném sousedství vzdušného přístavu přichází ještě jedna horší informace, ta se týká helikoptér. Ty začnou zvýšený provoz už příští týden a hned tak neskončí. „Letiště bude hostit téměř roční praktický výcvik zahraničních pilotů vrtulníků. Zajišťuje ho jeden ze subjektů, které zde působí, LOM Praha,“ dodala mluvčí Kosíková.

Jasné je, že lidé si budou stěžovat na hluk. V posledním týdnu jim život totiž znepříjemnil zvýšený provoz letadel Albatros.

„Přijela jsem s dětmi za rodiči a byla jsem dost překvapená z toho, kolik letadel nám létalo celý týden nad hlavou. Asi jsem si už odvykla. V každém případě to není nic příjemného, zvláště když se snažíte dát děti po obědě spát,“ uvedla Zdeňka Hettwer, která se před časem přestěhovala z Pardubic do Německa.

Ostatně i starosta šestého městského obvodu Petr Králíček říká, že stížnosti na hluk z letadel řeší poměrně často. „Je to složité. Snažíme se tlačit na armádu, aby dodržovala všechna nařízení a předpisy, ale to je tak všechno, co můžeme dělat,“ dodal starosta.

S vrtulníky budou cvičit od devíti, nejdéle do 22 hodin

Magistrát se proto bude snažit dopady výcviku co nejvíce zmírnit. Pokud budou politici úspěšní, Pardubice vůbec poprvé v historii dostanou kompenzaci za to, že tamní obyvatelé nad svými hlavami budou muset trpět čilý letecký provoz.

„Protože zvýšený letový provoz bude znamenat i větší hlučnost, vedení Pardubic jedná s firmou LOM Praha o možném příspěvku pro Pardubice,“ sdělila Kosíková. Konkrétní podoba kompenzací však zatím není dohodnuta.

Jejich vyjednání bude mít na starosti primátor města Martin Charvát. První schůzku se zástupci státního podniku LOM Praha už absolvoval v minulých dnech.

„Mám z ní velmi dobrý pocit. Jednání bylo vůči nám velmi vstřícné a již jsme se domluvili, že budeme společně hledat využití finančních prostředků v nějakých zajímavých projektech, které radnice připraví,“ uvedl primátor Charvát.

Letadla nad Pardubicemi

Pardubické letiště čekají hned dvě akce, které znepříjemní život lidem z okolí ranveje. Už sedmého září začne téměř roční praktický výcvik zahraničních pilotů vrtulníků. Kvůli němu se bude létat v okolí města daleko více. Hlučné stroje by měly létat pouze ve všední dny, a to od 9. hodiny ranní. Navíc tři týdny bude v Pardubicích působit šest strojů JAS-39 Gripen (na snímku) ze základny v Čáslavi, a to v termínu od 25. září do 12. října. Pardubice chtějí po vojácích za zvýšený hluk finanční kompenzace.

Cvičné lety vojenských vrtulníků začnou 7. září. Nad hlavami lidí se budou stroje objevovat pouze ve všední dny, a to od 9. hodiny ranní.

„Je pro nás zásadní, aby měli obyvatelé o víkendech klid, což nám bylo garantováno. Zároveň jsme tlačili také na to, aby se ve večerních a nočních hodinách létalo minimálně,“ řekl náměstek primátora Jan Řehounek. Podle něj budou vrtulníky ve vzduchu od pondělí do čtvrtka maximálně do 22 hodin s tím, že společnost vyvine snahu, aby tento výcvik mohl končit již v dřívějších hodinách.

„Mnohem klidnější budou také pátky. Školitelé nám slíbili, že v tyto dny skončí s praktickým výcvikem už po obědě,“ dodal Řehounek. Leteckého výcviku na strojích Mi-2 a Mi-17 se postupně zúčastní na tři desítky zahraničních pilotů.

„Teoretická část pro první skupinu začala již v průběhu června ve školicím centru v Hradci Králové. Nyní se tato parta postupně přesunuje na vojenské letiště do Pardubic, kde začne nejdříve část pozemního výcviku a poté, opět postupně ve 3 vlnách, i vlastní letecký výcvik ve vzduchu,“ sdělil ředitel Centra leteckého výcviku v Pardubicích Pavel Mareš.