Vrty využívané ke kontrole podzemní vody

Vrty využívané ke kontrole podzemní vody | foto: TEPCO

Geologové na polích zjišťují, zda budou mít příští generace co pít

  • 0
Pátrání po ložiscích ropy? Nikoliv. Vrtné soupravy, které se v těchto dnech objevily na Svitavsku, zjišťují zásoby podzemních vod. Oblast na východě kraje vytipovali geologové jako jednu z mnoha oblastí v republice, kterou detailně mapují.

Janov, Lubná, Hradec nad Svitavou, Příluka. To jsou jen některá místa na Svitavsku, kde se obří soupravy zavrtaly do země. Údaje o množství pitné vody v podzemí budou známy v létě.

Na podzemní vodu je odkázána asi polovina obyvatel Česka, ale nikdo pořádně neví, jaké množství podzemních vod lze čerpat, aniž by došlo k nevratné změně a degradaci hydrogeologických struktur.

Podle geologů na řadě míst Česka chybí dostatečné údaje o aktuálních zásobách podzemních vod. Výjimečné tak nejsou zanikající prameny, vysychání vzácných biotopů nebo klesající průtok v řekách. Poslední průzkumy jsou více než čtvrt století staré.

„Bez nich nám chybí představa o tom, kolik vody je možno čerpat,“ řekl Petr Mixa z České geologické služby, která průzkum už pátým rokem provádí. Jeho cílem je zhruba na jedné třetině území České republiky zjistit zásoby podzemních vod a jejich kvalitu.

Vrty, které jsou na mnoha místech až 200 metrů hluboké, mají za cíl nejen prozradit kolik vody pod námi je, ale zjistit více o geologické stavbě hornin.

„V současné době se v oblasti východních Čech pohybuje pět vrtných souprav. Lokalizace vrtů jsou přesně známé včetně konkrétních pozemků. Zatím nejhlubší vrt máme kolem 400 metrů, ale průměrná hloubka je kolem 200 metrů,“ upřesnil vedoucí projektu Rebilance zásob podzemních vod Petr Mixa.

Výsledkem pětiletého projektu, který bude znám na konci letošního roku, budou výpočty o množství vody v podzemí a údaje o tom, kolik se jí dá maximálně čerpat.

„Někde se jí může čerpat víc než kolik doposud, a někde je tomu naopak. Jde o to uvést do pořádku bilance kde a kolik,“ dodal Petr Mixa k průzkumu.

Voda se hledá od severovýchodu Čech až na Moravu

V projektu za více než 600 milionů korun je schváleno 190 vrtů a jsou rozprostřené po území české křídové pánve. „To znamená v ose Děčín, Mělník, Hradec Králové, Pardubice, Česká Třebová až východní Morava,“ řekl Mixa.

Podle geologů nelze tvrdit, že ve vybraných lokalitách je nedostatek vody. Na Svitavsku je tomu spíše naopak. Pod povrchem země se nachází artéská nádrž podzemní vody, ze které je výrazným způsobem zásobován Březovský vodovod, největší vodárenský zdroj podzemní vody v české křídové pánvi, s odběrem přes 1200 litrů za sekundu.

Na Litomyšlsku odbor životního prostředí povoloval vrty na čtyřech místech. V nejbližší době je geologové začnou testovat.

„Do měsíce mají obdržet povolení. Budou dělat asi třídenní čerpací pokus na všech vrtech. Kolik je tam vody, to se zatím ještě neví,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí v Litomyšli Jiří Randák.

Hydraulické testování kolektorů poskytne také základní informace o chemickém složení podzemních vod. Geologové průzkumné vrty nabídnou hydrometeorologům k pozorování. Vrty s vysokou vydatností poslouží jako vodní zdroje obcím a městům. Zbývající průzkumné objekty geologové zlikvidují.