Vrak felicie u pardubické nemocnice

Vrak felicie u pardubické nemocnice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nepojízdné vraky aut obsadily parkoviště, zákony jsou na ně krátké

  • 5
Auta, která už se nikdy nerozjedou, zabírají v městech v Pardubickém kraji i desítky parkovacích míst. Zvlášť v místech, kde je po stání poptávka, přidělávají řidičům starosti. Vraky aut vyhledávají strážníci, ale upozornit na ně mohou i sami obyvatelé. Odtah vraků však poměrně komplikují zákony.

„V případě, že strážníci zjistí vozidlo jevící známky vraku, zadokumentují jej a poznatek předají příslušnému městskému obvodu, ve kterém se vrak nachází. Ovšem toto mají možnost učinit i občané, kteří si vozidla jevícího známky vraku všimnou,“ říká Lucie Klementová z preventivní a informační služby pardubické městské policie.

Ze zaparkovaných vraků často uniká olej, benzin nebo nafta. V některých dokonce přespávají lidé bez domova. Ani to, že auto dlouho stojí na jednom místě, má vyfouknutou duši nebo z něj unikají provozní tekutiny, ale neznamená, že je vrakem. O tom musejí rozhodnout úředníci, často za pomoci znalců.

„Nepojízdné vozidlo není to samé, co vrak vozidla. Vrak vozidla je definován v zákoně. Pokud strážníci při své činnosti narazí na vrak vozidla, věc řádně zadokumentují a předají k dalšímu řešení na Odbor dopravy Městského úřadu. Dle mých informací je ve městě Svitavy v současné době řešen jeden vrak vozidla,“ říká velitel městské policie ve Svitavách Rostislav Bednář.

Odstranění aut bez majitele není nic jednoduchého

S odklizením vraku nepomůže ani plánované čištění ulic. Nálezem Ústavního soudu se totiž musí tato auta vracet na původní místa, takže město je neodtahuje a technické služby prostor pod takovým autem vyčistí, nebo se na místo vrátí, když už tam vůz nestojí.

Samotné odstranění auta, ke kterému se nikdo nehlásí a je složité dohledat majitele, není jednoduché. Obvykle se postupuje tak, že se odešle výzva vlastníkovi, a pokud auto neodstraní, může dojít i k likvidaci vozidla. Náklady potom města obvykle požadují po majitelích. Samotná likvidace už je v kompetenci odborů městských úřadů.

„Za nepojízdné vozidlo můžeme označit takové, které splňuje všechny podmínky provozu na pozemních komunikacích a jen například pro nějakou dočasnou závadu či jiný důvod se stalo dočasně nepojízdným. Takové vozidlo může parkovat či stát na místech, kde to není zakázané,“ doplňuje Rostislav Bednář.

V Chrudimi brání lidem v parkování hned několik aut, které jde označit za vraky. S jejich rozpoznáním pomáhá soudní znalec.

„Strážníci vyhledávají potenciální vraky v rámci pochůzkové činnosti, v řadě případů nás na ně upozorní sami občané. Strážník výskyt takového vozidla zadokumentuje a spisový materiál postoupí k dořešení příslušnému odboru městského úřadu Chrudim,“ říká vrchní strážník chrudimské městské policie Lukáš Dvořák.

Strážníci se na nepojízdná vozidla ve městě zaměřili při speciální akci letos na jaře.

U těchto vozidel je ale zapotřebí odborně posuzovat technický stav vozidla - zda vykazuje znaky zákonné definice vraku - k čemuž není městská policie kompetentní. Úloha městské policie je v této problematice tedy pouze podpůrná, což znamená, že pouze podává podnět.