Vosy ani vosíky nedrážděte, nemuselo by se vám to vyplatit.

Vosy ani vosíky nedrážděte, nemuselo by se vám to vyplatit. | foto: Profimedia.cz

Zběsilé vosy. Po čtvrtém bodnutí už bylo dítě zralé na opuštění tábora

  • 82
Horké a suché počasí přidělává práci lékařům, kteří častěji ošetřují pacienty pobodané vosami. Zpravidla je vyhledají alergici nebo děti. Chlapec z Chrudimska musel do ordinace opakovaně, vosy ho pobodaly čtyřikrát za pět dní. Hasiči vyjíždějí likvidovat agresivní hmyz na letní tábory.

„Vos je hodně. Průměrně řešíme tři případy denně,“ řekl primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal.

Podle primáře je pacientů, kteří potřebují ošetřit, třikrát více než loni. Především alergici musejí v posledních týdnech často vyhledávat odbornou pomoc.

Raritou je případ chlapce z Chrudimska. „V pěti dnech k nám přišel čtyřikrát, protože měl alergii,“ uvedl Kasal. Chlapce pobodaly vosy vícekrát za sebou na dětském táboře, proto zdravotníci doporučili rodičům předčasné ukončení letního pobytu  v přírodě.

Hasiči řeší desítky telefonátů kvůli vosám

Kvůli vosám vyjíždějí k pacientům i záchranáři. „Za poslední dny jsme měli desítky případů různých stupňů naléhavosti. Je to sezonní záležitost,“ řekla mluvčí záchranné služby Pardubického kraje Helena Škuligová.

Hasiči v Pardubickém kraji řešili během července stížnosti lidí na nebezpečný hmyz v osmi desítkách případů. „Jde především o sršně a vosy,“ upřesnila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Likvidaci hmyzu obvykle zajišťují odborné firmy. Požárníci pomáhají pouze tehdy, pokud je ohroženo zdraví lidí.

„Hasiči dokážou v naléhavých případech problém vyřešit, ale tuto činnost provádějí dobrovolně,“ sdělila Vendula Horáková.

Podle odborníků ale nelze mluvit o tom, že by vosy byly přemnožené. Jen jsou aktivnější. „Kdyby bylo chladněji, vos by byl stejný počet, obtěžovaly by ale méně,“ uvedl Aleš Bezděk z Entomologického ústavu Akademie věd.

Kvůli zvýšené agresivitě vos očekávají alergologové, že jim na podzim přibude pacientů. „Když je to akutní, lidé chodí do nemocnice. Na vyšetření alergie se pak chodí nejméně po šesti týdnech,“ uvedla zdravotní sestra Růžena Hrdličková z ordinace pardubického alergologa.

Pokud se rodiče chtějí vyhnout riziku, že jejich dítě bude mít alergickou reakci na vosí bodnutí, měli by zajít na vyšetření k alergologovi.

Prvním projevem tohoto druhu alergie může být podle odborníků silný anafylaktický šok, tedy nepřiměřená imunitní reakce těla, která ve výjimečných případech může způsobit smrt.