Lídr Ano 2011 Martin Charvát přijímá gratulaci od Dušana Salfického.

Lídr Ano 2011 Martin Charvát přijímá gratulaci od Dušana Salfického. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubické koalici ukázali voliči dveře, menší města starostové uhájili

  • 9
V Pardubickém kraji přišlo ke komunálním volbám 49 procent voličů. V řadě měst výrazně podpořili dosavadní starosty, v krajské metropoli se ale vyslovili pro změnu.

Zatímco minulé komunální volby tam přinesly především pád ODS a vítězství ČSSD, letos je vítězem voleb hnutí ANO s více než 21 procenty.

Hlavní slovo při tvorbě vládnoucí koalice a šanci na post primátora tak dostal lídr Martin Charvát, ředitel Rozvojového fondu Pardubice. Už řekl, že ho výsledek překvapil.

„Čekal jsem kolem dvaceti procent, ale že se přiblížíme k dvaadvaceti procentům považuji za velký úspěch,“ uvedl.

Volební vítěz hodlá nejprve oslovit sociální demokracii, která v Pardubicích skončila druhá, ovšem s desetiprocentním odstupem.

„Jakmile budou jasné mandáty, začneme koaliční vyjednávání. Myslím, že první oťukávání proběhne ještě dnes,“ dodal Charvát.

ČSSD smutní

Velmi posmutnělým dojmem během sobotního večera působili zástupci ČSSD. Zisk kolem třinácti procent se dá pokládat za fiasko.

„I tak si ale myslím, že ČSSD bude mít vysoký koaliční potenciál,“ uvedl lídr ČSSD Vladimír Ninger s tím, že za stranu povede koaliční vyjednávání.

Podrobné výsledky komunálních voleb

„Snad nám ještě nějaké hlasy přibudou, ale spokojeni nejsme, to je jasné,“ doplnil muž, který i po volbách nejspíše zůstane ředitelem chrudimské nemocnice.

Už dopředu totiž oznámil, že bude brát buď post primátora, nebo nic. Například o pozici náměstka usilovat nebude. „To platí,“ dodal Ninger.

Z výsledku nebyl nadšený ani bývalý lídr levicové strany a dosluhující první náměstek primátorky Jindřich Tauber.

„Dalo by se říci, že to voliči spočítali celé naší koalici. Dobře jsme nedopadli my, SPP, Pardubáci ani TOP 09. Musíme to brát, je to vzkaz od lidí,“ uvedl Tauber.

Chrudimský starosta potvrdil svoji tradiční popularitu

Starosta Chrudimi Petr Řezníček je ve vedení města už čtyřiadvacet let, letos poprvé ale jím vedené SNK-ED vyhrálo volby. Věčný místostarosta před čtyřmi roky získal post starosty jen díky tomu, že vítězná ČSSD nesehnala dost hlasů v zastupitelstvu.

Letos se ziskem přes dvacet procent (šest křesel) bude mít Řezníčkovo seskupení dobrou vyjednávací pozici, nicméně to automaticky neznamená, že post starosty obhájí.

Jen o procento méně a totožný počet zastupitelů totiž získalo hnutí ANO vedené bývalým přednostou okresního úřadu a někdejším krajským radním Ondřejem Kudrnáčem.

Starosta Řezníček řekl, že kandidáti hnutí ANO i sociální demokracie čekali mnohem lepší výsledky. „Jsem rád, že lidé ocenili práci ve městě a nehlasovali podle stranické linie, je to velký závazek a svým způsobem zadostiučinění,“ řekl Řezníček.

Před čtyřmi roky se radniční koalice rodila po volbách několik týdnů a stejně nevydržela celé volební období. Pokud se domluví vítězové SNK -ED a ANO, může být o novém vedení města rozhodnuto velmi rychle. Pokud ne, jednání se mohou protáhnout, protože ve hře bude řada variant.

Svitavský starosta se raduje z 10 mandátů

Svitavské Sdružení pro město Svitavy v čele s dosavadním starostou Davidem Šimkem získalo 35 procent a zvítězilo s drtivým náskokem. Starosta takový úspěch nečekal.

Senát byl okrajový

Senátní volby zůstaly v Pardubickém kraji ve stínu komunálních voleb. Zasáhly jen malou část okresů Pardubice a Ústí nad Orlicí. Na Hradecku kandidovali z Pardubického kraje Ladislav Minařík z Pardubic a Jiří Oliva z Oucmanic, v rychnovském obvodu Václav Cempírek z České Třebové. Žádný z nich však neuspěl.

„Bál jsem se, jak naši práci voliči zhodnotí. Je to pro mě určité zrcadlo toho, jak jsme pracovali poslední čtyři roky. Před volbami bylo spoustu lidí, kteří naši práci kritizovali,“ cení si deseti mandátů v šestadvacetičlenném zastupitelstvu.

Nováček voleb, hnutí ANO, ve Svitavách naopak moc voličů neoslovil. S necelými 11 procenty se zařadil po bok opozičního hnutí nezávislých Naše Svitavy, které stejně tak získalo tři mandáty.

„Považuji volební výsledek za neúspěch. Pro nás bylo cílem dvacet procent. Ve Svitavách byla hrozně nízká volební účast proti celostátnímu průměru. Přišli jenom voliči, kteří vyjadřovali kontinuitu stávajícího vedení ve Svitavách. Nepřišli voliči, které jsme očekávali,“ lituje volebního výsledku lídr kandidátky ANO a ani ne osmatřicetiprocentní účasti Jaroslav Kytýr.

Odmítá, že by vyškrtnutí Stanislava Vodičky v souvislosti se zásahem policejní Kobry mělo zásadní vliv na rozhodování voličů. „Poškodila nás dvěma, třemi procenty. Rozhodně ne padesátiprocentním neúspěchem,“ dodal Jaroslav Kytýr.

Petr Hájek v Ústí opět uspěl

V Ústí nad Orlicí zopakovalo své vítězství po čtyřech letech sdružení nezávislých kandidátů Oušťáci.

Referendum o hazardu neprošlo

Souběžně s komunálními volbami pořádali v Ústí nad Orlicí také místní referendum. Voliči odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo města v rámci své samostatné působnosti zakázalo provozování sázkových her na území města a jeho částí. Podmínkou platnosti byla minimálně 35procentní účast voličů, ale referenda se zúčastnilo jen 34,43 procenta oprávněných voličů. Z 11 630 voličů přišlo tedy jen 4 004.

„Na referendu pracovalo asi osmdesát lidí,“ řekl šéf volební komise referenda Jozef Polák.

„Daleko složitější je výsledek zopakovat, než poprvé zvítězit. A my jsme ho nejen zopakovali, ale získali ještě jeden mandát navíc. Dostali jsme tedy od voličů dobré vysvědčení,“ řekl spokojený starosta Petr Hájek, jehož Oušťáci získali devět mandátů.

S pěti mandáty za nimi skončilo sdružení Ústí 2014 s lídrem Jiřím Čepelkou, který je někdejším starostou města a nedávno vystoupil z ODS. „Také s nimi budeme o budoucí koalici jednat,“ řekl Petr Hájek.

V sousední České Třebové zvítězili Nestraníci s podporou TOP 09. Nejvíce hlasů obdržel zkušený starosta Jaroslav Zedník. Unikátním je jednoznačné vítězství Strany práv občanů ve Vysokém Mýtě. Je to i osobní výhra jejího lídra vysokomýtského starosty Miloslava Souška.

Zajímavá byla i menší města

Výjimečným městem je šestitisícový Letohrad na Orlickoústecku. Tam nekandidovaly ani ČSSD, ani ODS, ani ANO 2011 či TOP 09, z tradičních stran se zaregistrovala jen KDU-ČSL.

Suverénním vítězem je Sdružení pro Letohradsko, které získalo 13 mandátů z 21. Jeho lídrem je dosavadní starosta Petr Fiala, který i díky největšímu počtu preferenčních hlasů křeslo starosty pravděpodobně neopustí ani v nastávajícím volebním období.

Komunisty nevolil ani sousední Žamberk. ODS se může pochlubit vítězstvím v desetitisícové Chocni na Orlickoústecku, kde získala 6 z 21 mandátů. Žádná z dalších stran nezískala víc než tři mandáty.

Mimořádný úspěch zaznamenala bývalá ředitelka Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Lenka Gotthardová. Její Česká strana národně sociální získala 9 z 15 mandátů a ona jako lídryně získala i výrazně největší počet hlasů. Je tedy hodně pravděpodobné, že se stane starostkou Kladrub nad Labem.

, , , , ,