Letos dostanou při volbách šanci starostové menších měst.

Letos dostanou při volbách šanci starostové menších měst. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Strany v kraji těžko hledaly lídry, šanci mají starostové menších měst

  • 2
Personální vyprahlost řady stran letos dává šanci starostům menších měst dostat se do velké politiky. Mezi lídry jsou starostové Holic i České Třebové. Nahoře je i starosta Litomyšle a starostka Hlinska.

Většina stran, které mají slušnou šanci proniknout v Pardubickém kraji do Poslanecké sněmovny, zvolila za své lídry lidi z komunální politiky.

Hned za nimi se ale často schovávají, tak jako například u ČSSD bývalý poslanec Miroslav Váňa, zkušení matadoři. Výjimkami jsou ODS, jejímž lídrem je bývalý poslanec Radim Jirout, a Zemanovci, za které kandiduje předseda partaje Zdeněk Štengl.

Výsledky voleb 2010 v kraji

ČSSD - 21,95 %

ODS - 19,42 %

TOP 09  - 15,45 %

VV - 11,62 %

KSČM - 11,21 %

KDU-ČSL - 5,93 %

SPOZ - 5,23 %

Suverenita - 3,55 %

V čele kandidátky favoritů voleb, sociálních demokratů, je dlouholetý starosta Holic Ladislav Effenberk.

I když v politice působí dvě desetiletí, nikdy se nedostal na volitelné místo na kandidátce do parlamentu. Ne, že by snad do Sněmovny nechtěl. "Jenže Pardubice měly vždy svého kandidáta," poznamenal Effenberk.

Šanci dostal letos. Na druhé místo se dostala personalistka Jitka Dostálová z Letohradu a hned za ni bývalý poslanec Miroslav Váňa, který úspěšně přežil několik afér, ale letos slíbil, že lídrem nebude. Udělal tak místo Effenberkovi.

"Už jednou jsem lídrem byl a ve Sněmovně působím dlouho. Myslím si, že by měl být lídrem člověk, který tam ještě nebyl," uvedl krajský šéf strany Váňa. Volitelné třetí místo si však pohlídal.

Jirout uspěl ze 16. místa, teď to zkusí z prvního

ODS určila svého lídra mezi posledními a podle předpokladů vsadila na jistotu. Radim Jirout z Ústí nad Orlicí je předsedou jejího regionálního sdružení a bývalý poslanec. Do Sněmovny byl Jirout zvolen v roce 2010 z šestnáctého místa kandidátky jen díky preferenčním hlasům.

Druhé místo kandidátky obsadila starostka Hlinska Magda Křivanová, hned za ní kandiduje starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Simeon Karamazov, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, byl zvolen na čtvrté místo kandidátky. "Svojí kandidaturou bych chtěl podpořit hlavně město Pardubice, kraj a pardubickou univerzitu," uvedl Karamazov.

Lídrem za TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí je současný starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Na druhém a třetím místě budou současní poslanci Jiří Skalický a Václav Cempírek.

Zemanovce (SPOZ) povede v kraji do předčasných voleb předseda strany a úředník pardubického krajského úřadu Zdeněk Štengl. "Na čelných místech budou i Jaromír Dušek a Zbyněk Kusý a další velmi zajímavé jméno, které představíme v momentě, kdy se ten člověk rozhodne. Bude to ale velký tahák," slibuje Štengl.

Oním překvapením měla být kandidatura bývalého ředitele pardubického gymnázia Dašická Josefa Kubáta, ten ji ale odmítl. "Nebudu už kandidovat za nikoho, ani v příštích komunálních volbách. Po sedmdesátce už by to měl člověk předat mladším," uvedl.

Dušek je v současné době náměstkem hejtmana Pardubického kraje a radním pro dopravu, bývalý manažer pardubického hokejového klubu Kusý je v krajském zastupitelstvu.

Lidovci mají Junka, ANO se rozhodovalo poslední

Lídrem lidovců je Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše až ve čtvrtek večer rozhodlo, že v Pardubickém kraji ho k volbám povede končící šéf Českého rozhlasu v Pardubicích Martin Kolovratník

Při posledních řádných volbách v roce 2010 se do Poslanecké sněmovny dostali z Pardubického kraje tři poslanci ODS, stejný počet pak získala ČSSD.

Dva zástupci uspěli za TOP 09, jednoho poslance měly Věci veřejné a KSČM. Nejlepší výsledek, téměř 22 procent, získala ČSSD, druhá byla ODS, třetí TOP 09 a čtvrté Věci veřejné.