Na staré plovárně vojáci ukazovali lidem i překonávání řeky na koních. V pozadí

Na staré plovárně vojáci ukazovali lidem i překonávání řeky na koních. V pozadí stojí most, který spojoval Drážku a kasárna železničního pluku na Višňovce. | foto: archiv Pardubic

Zapomenutá vojenská plovárna v Pardubicích by mohla opět ožít

  • 19
Brzy to bude 90 let od chvíle, kdy pod pardubickou nemocnicí postavili vojáci plovárnu. Z tehdejšího místa rekreace na břehu Chrudimky zbyly jen rozvaliny. To by se však mohlo změnit. Pardubice chtějí za evropské peníze plovárnu obnovit.

Když se řekne vojenská plovárna, málokterý Pardubák má vůbec ponětí, o čem je řeč.

A není divu. Už je to 87 roků, co ji vojáci postavili, a také to je více než 60 let co nefunguje. Slavné chvíle malebného místa na břehu Chrudimky mezi kurty Pod Vinicí a pardubickou nemocnicí dnes připomíná pouze torzo jezu.

"Vojenskou plovárnu si v roce 1925 nechali na Chrudimce postavit důstojníci železničního pluku a podle pamětníků byla v meziválečném období v Pardubicích nejvyhlášenější. Vojáci dokonce zvýšili jez, aby v řece byla dostatečná hloubka. Plovárnu tvořil parkový komplex s dřevěnými kabinkami na převlékání, s plovoucím bazénem, skluzavkou a vory," uvedl mluvčí radnice Miroslav Janovský.

Nyní přicházejí radní s nápadem kdysi navštěvované místo obnovit. Klíčovou roli by v tom měly sehrát evropské dotace.

"Projekt předpokládá vybudování lávky přes Chrudimku v místě bývalého jezu. Celé území by mělo vypadat jako přírodní víceúčelový park respektující nivu řeky a stávající zeleň. Plánujeme architektonicky kvalitní drobné objekty s jasně danou funkcí a rekonstruovány budou i objekty stávající, včetně technických pozůstatků po fungování železničního vojska," uvedl náměstek primátorky František Brendl s tím, že by vše mohlo stát zhruba 50 milionů korun.

Radnice slibuje, že námitky v projektu zohlední

Odbor hlavního architekta už pro projekt zpracoval studii a vybral projektanta. K budoucí podobě dnes poměrně divokého místa v blízkosti centra města se už měli možnost vyjádřit také zástupci občanských sdružení.

"Jednání se zúčastnili zástupci projektanta, klubu vodáků-turistů, střeleckých klubů, psí školy, občanských sdružení, zástupci města a městského obvodu," říká Karolína Koupalová z radnice a dodává, že námitky budou v projektu zohledněny.

To by mohlo zamezit tomu, co se stalo v Tyršových sadech, kdy ochránci stromů připravovanou opravu parku zastavili.

Radní doufají, že s pomocí evropských peněz postupem času opraví a vylepší celé nábřeží Chrudimky.

"Naším cílem je území změnit na bezpečný park, který umožní každodenní rekreaci. Jedním ze základních předpokladů je propojení parku s centrem města. Dovedl bych si představit, že bychom třeba jen malou část osázeli vinnou révou a vrátili do lokality alespoň symbolicky vinici. Tu tady už v roce 1523 založil Vojtěch z Pernštejna a vydržela až do dob třicetileté války," myslí si třeba starosta pátého obvodu Jiří Hájek.

K plovárně kdysi patřila i zděná klubovna s tanečním parketem, pět tenisových kurtů a atrakce pro děti.

Plovárnu využívali pouze důstojníci, jejich rodiny a pozvaní hosté. Scházela se tam smetánka. Jednou z atrakcí pro děti byla prolézačka stylizovaná jako lodní stožár s hlídkovým košem ze sudu.

"Kromě koupání a tenisu tam chodili důstojníci i rybařit. Poblíž plovárny si nechali zřídit chovné rybníčky s kapry. Po večerech tam důstojníci pořádali taneční večírky a vyhlášené byly i jejich karetní dýchánky. Vojenská plovárna přestala fungovat po německé okupaci," dodal Janovský.