Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Voda z kohoutků je bezpečná, tvrdí hygienici. Minerálkám tolik nevěří

  • 4
Výrobci minerálek zaútočili na kohoutkovou vodu. Krajští hygienici ji naopak brání. To spíš zpochybňují trvalé pití minerálek.

"V povrchové vodě se vyskytují i látky, které vodárenskými technologiemi není možné odstranit. Jde například o zbytky léčiv, které unikají při stále se zvyšujícím používání antikoncepce do kanalizace, zbytky kosmetických nebo čisticích prostředků," uvedla v tiskové zprávě předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková označující za nejzdravější minerálky.

Hygienici však veřejnost uklidňují. "Kvalitu vody na Pardubicku sledují průběžně výrobci vody i hygienici, výsledky se přenášejí do elektronického systému a nevidíme nikde důvody k obavám z nekvalitní vody z kohoutků," řekla Alena Paráková z Krajské hygienické stanice Pardubické kraje.

"Voda je bezpečná," reagoval náměstek ředitele krajské hygieny Bohumil Havel. Zbytky léků se dostávají do odpadních vod, do vodotečí, do spodních vod by se podle něj dostat neměly. A v nádržích, z nichž se upravuje voda povrchová, je koncentrace velmi nízká, při analýzách, které hygiena provádí, prakticky neměřitelná, nemá dopad na na lidské zdraví.

Pravidelným pitím vody z kohoutků podle něj neriskuje člověk tolik, jako kdyby pil neustále minerálku.

"Minerální vody jsou vody léčebné, vhodné pro určitá onemocnění. Někdy to může být i vhodný potravinový doplněk - třeba jestliže měkká upravovaná voda nemá vápník nebo hořčík. Ale rozhodně žádná minerální voda není určena k tomu, aby sloužila trvalému pití. Občas prostřídat jistě, zejména s cílem dodat do těla konkrétní minerální látky, ale na trvalé pití je kohoutková voda pořád to nejlepší, co může být," dodal Havel.