Pardubická společnost podnikala v provozování lékáren.

Pardubická společnost podnikala v provozování lékáren. | foto: Radek Miča, MAFRA

Vlivný úředník kraje vsadil na bílého koně. A rázem měl po dluzích

  • 4
Vedoucí oddělení kanceláře hejtmana a vlivný sociální demokrat Zdeněk Škařupa se zbavil zadlužené firmy způsobem, který se jeho věřitelům příliš nezamlouvá. Podle podání, které přišlo v uplynulých dnech na soud, převedl společnost na takzvaného bílého koně. Před svými šéfy může obhájit, že jeho podnikání je čisté.

Firma Pardubická investorská společnost provozovala lékárny. Poslední daňové přiznání podala v roce 2012, kdy vykázala ztrátu přes 26 milionů korun. Dnes ji vlastní František Švejda, muž, který má trvalé bydliště na ubytovně pro sociálně slabé lidi a který vlastní přes šedesát firem, z nichž valná část je také v likvidaci.

Předchozí majitel Zdeněk Škařupa, který dnes například plánuje hejtmanův program nebo se stará o čerpání reprezentačního fondu Pardubického kraje, ji na nového majitele převedl loni v dubnu.

Soud má na stole podrobný spis, je to však prý lež

Na soudu dnes leží žádost, aby se soudce podivným zbavením se firmy zabýval. „Pan Škařupa se několik roků chystal na to, že firmu prodá nějakému bezdomovci a že předtím ztratí účetnictví, aby na něj nikdo nemohl, protože si bral peníze z pokladny,“ píše se v oznámení, podaném na soud před několika dny.

„Je to všechno lež, ale více se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl pouze ke zmíněnému oznámení bývalý podnikatel v lékárenství Zdeněk Škařupa.

Přestože je jméno oznamovatele celé události soudu Radomil Svatoborský pravděpodobně smyšlené, z dostupných zdrojů vyplývá, že se převod zadlužené firmy udál právě tak, jak popisuje.

Současný majitel společnosti Švejda má trvalé bydliště v ubytovně na Češkově ulici. Ostraha domu však MF DNES potvrdila, že ho tam nikdy nikdo neviděl. Švejda je přitom majitel dalších více než šedesáti firem, z nichž valná část je také v likvidaci.

A ani ty ostatní však neoplývají velkou činností, ač se například jedná o obchodní firmy jako Vipshop nebo o poradenské jako Financ Profit, nemají funkční webové stránky.

Dluhy, kam se člověk podívá, to je výsledek podnikání

Po Škařupově firmě přitom zůstaly dluhy přes čtyři miliony korun. Mezi věřitele patří kromě dodavatelů také finanční úřad, sociální správa, zdravotní pojišťovna, ale i bývalí zaměstnanci.

Bývalá lékárnice a sanitářka například v insolvenčním návrhu požadují nevyplacenou mzdu v celkové výši téměř 150 tisíc korun. Škařupa i přes uvedené okolnosti získal místo na kraji přímo po boku hejtmana.

„Já jsem se ho při nástupu ptal, zdali má podnikání ukončené v pořádku, ujistil mě, že ano,“ řekl hejtman Netolický. Minimálně podezření ovšem mít mohl. Někteří sociální demokraté MF DNES potvrdili, že už před časem ve straně koloval mail, který vše podrobně popisoval.

„Pokud jsou tyto okolnost pravdivé, budu se ho ptát na návrh řešení. Obraz hejtmana je daný i tím, jakými lidmi se obklopuje,“ uvedl šéf kraje Martin Netolický.

Věřitelé si však velké šance nedávají. „Tento stát chrání dlužníky, ne věřitele, takže víme, že je vše dle zákona a že s vrácením peněz počítat ani nemáme,“ uvedl ředitel společnosti Pharmos Jiří Korta.

Pharmos je největším věřitelem, Pardubická investorská společnost mu dluží 2,79 milionů korun za dodávky léků na pult lékáren. Podobných je však více. Daňový poplatník na Škařupově podnikání přišel o téměř 650 tisíc korun, které společnost dluží finančnímu úřadu a sociální správě. Dalších 43 tisíc je potom dluh u zdravotní pojišťovny.