Organizátor Pavel Chalupa a hlinecká zastávka akce Vlak Lustig - Vlak svobody.

Organizátor Pavel Chalupa a hlinecká zastávka akce Vlak Lustig - Vlak svobody. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vlak Lustig připomíná osudy lidí, kterým se vyhnula smrt plynem

  • 0
Vlaková souprava, která s sebou veze výstavu o genocidě, už zastavila ve Varšavě, Osvětimi nebo Terezíně. Ve středu dorazila do Hlinska, ve čtvrtek míří do Chrudimi.

Jeden divadelní a dva historické vagony, výstava fotografií představující výpovědi a tváře lidí, kteří přežili pobyt v koncentračních táborech, filmy pojednávající o holokaustu nebo třeba divadelní představení od Arnošta Lustiga - to všechno zapůsobí na návštěvníky Vlaku Lustig, který letos projel Polsko a Slovensko a na své zpáteční cestě do České republiky se ve středu zastavil v Hlinsku.

Jde již o čtvrtou cestu Vlaku Lustig, kterou organizuje festival česko-německo-židovské kultury Devět bran. „Každý rok má akce nějaký podtitul, první ročník jsme nazvali Vlak do nenávratna, před dvěma lety to byl Vlak naděje, letos je to Vlak svobody,“ sdělil ředitel festivalu Pavel Chalupa.

V roce 2015 odkazuje k 70. výročí konce 2. světové války. Hlavním smyslem jízdy Vlaku Lustig je podle ředitele projektu připomenout lidem oběti genocidy. Všechny body programu mají k tématu akce velice blízko. Největším lákadlem je známé drama Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou od Arnošta Lustiga, kterému předchází přednáška o holokaustu zakončená diskusí.

Odpolední program je volně přístupný všem návštěvníkům od čtrnácti hodin. „Akce mě zaujala, splnila má očekávání, když budu mít možnost, přijdu se podívat i večer,“ řekla odpoledne jedna z návštěvnic Eliška Netolická.

Silně působí zejména fotografie od Nguyen Phuong Thao s názvem Přeživší. „Výstava zachycuje tváře lidí, kteří měli štěstí v neštěstí. Na jednu stranu se dostali do tábora, přežili však masové zplyňování v noci z osmého na devátého března v roce 1944,“ vysvětlil Chalupa. Krátké citáty, ve kterých zobrazení lidé mluví o svých zkušenostech, jsou velmi působivé.

Panely připomínají vojenskou pomoc Izraeli

V jednom z vozů, kde je možné sledovat promítané filmy, jsou instalovány panely Vojenského historického ústavu o vojenské pomoci Izraeli na konci čtyřicátých let. „Dodnes se říká, že vojenská pomoc tehdy zachránila Izrael. Bylo to také díky letadlům a zbraním, které poskytla Izraelcům československá armáda,“ uvedl Chalupa.

Program v Chrudimi

Ve čtvrtek 16. července přijede Vlak Lustig 2015 na zastávku Chrudim město.

Program začne ve 14 hodin, k vidění bude:

* Výstava Vojenského historického ústavu: Gešer ad Halom – Most až sem

* Výstava fotografií od Nguyen Phuong Thao: Přeživší

* Filmové projekce: Démanty noci, Transport z ráje, Colette, Vlaky do nenávratna

* Od 19:30 - přednáška o holokaustu a diskuse

* Ve 21 hodin - divadelní představení: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (A. Lustig) režie: Petr Kracik. Vstupné je zdarma. Kvůli omezené kapacitě pořadatelé doporučují registraci míst.

V tuto chvíli má za sebou vlaková souprava již zastávky v Polsku a na Slovensku, dnes se chystá navštívit Chrudim, kam kvůli opravě železnice pojede z Hlinska oklikou několik hodin. Ačkoli je divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, které herci odehrají i ve čtvrtek večer v Chrudimi, zdarma, pořadatelé doporučují, aby si zájemci rezervovali svá místa předem.

Registrace však není zcela nezbytná, před zahájením inscenace podle Chalupy pravidelně zůstávají některá ze zamluvených míst neobsazená.

„Pokud na někoho místo nezbude, může zůstat stát nebo si přinést vlastní židli,“ doporučil hlavní organizátor. V pátek vlak dojede do Prahy, kde pořadatelé své měsíční mezinárodní putování slavnostně zakončí.