Nové archeologické nálezy pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové (28.3.2015).

Nové archeologické nálezy pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové (28.3.2015). | foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Vykopávky pod dálnicí D35 nezlevní, doba průzkumu se navíc prodlouží

  • 3
Když přijel šéf resortu dopravy Dan Ťok v únoru na pracovní návštěvu do Pardubic, podivoval se, že by záchranný archeologický výzkum na prvních dvou úsecích 27 kilometrů dlouhé trasy D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Ostrovem měl stát přes půl miliardy.

„K mému velkému překvapení činí částka přes 500 milionů korun, což je poměrně velká suma. Když si porovnáte, že ostatní úseky na jiných stavbách byly v desítkách milionů, tak tady je to opravdu značný rozdíl,“ přiznal tehdy Ťok.

Sumu hodlal nechat prověřit i na ministerstvu kultury, což se také stalo, ale žádné snížení plánované výše zakázky se nekoná. Výši zakázky posvětila vláda.

„Ohledně ceny archeologického výzkumu proběhla jednání mezi představiteli ministerstva dopravy a ministerstva kultury. Vláda odůvodnění veřejné zakázky archeologického výzkumu na D35 schválila na jednání koncem dubna s částkou v předpokládané hodnotě 548,2 milionu korun bez DPH,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Průzkum potrvá 15 měsíců

Podle informací z věstníku veřejných zakázek má nákladný výzkum začít na podzim. Nyní je na řadě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se zahájením prací počítá nejdříve v říjnu. Zkoumání případných historických nalezišť má zabrat archeologům rok. Do lhůty přitom nejsou počítané i tři zimní měsíce, takže reálně se průzkum protáhne na 15 měsíců.

Úkolem ŘSD je vypsání tendru, který by měl probíhat v nejbližších týdnech. Zatím ve věstníku stále visí pouze oznámení předběžných informací, z nichž je zřejmé, co všechno se bude na polích za opatovickou elektrárnou i v dalších částech trasy dít.

„Po uplynutí zákonné lhůty v délce jednoho měsíce bude zahájeno zadávací řízení,“ popsal postup mluvčí ŘSD Jan Studecký, který již dříve sdělil předpoklad, že ve výběrovém řízení se finální cena sníží.

Informace o plánovaném výzkumu se ve věstníku objevily už koncem loňského prosince. V oznámení o zakázce došlo k několika změnám. Zaprvé se termín startu výzkumu posunul o půl roku. O dva měsíce se také prodloužila očekávaná doba, po kterou budou vykopávky probíhat.

V zadání se také pozměnila informace, že výzkum bude proveden ještě před získáním stavebního povolení. Nově ŘSD uvádí, že se trasa prozkoumá v předstihu před samotnou stavbou, což by značilo, že se vydání stavebního povolení blíží.

Trasa, kde se archeologové objeví, je rozdělena na celkem šest úseků. Podle zprávy zpracované Východočeským muzeem v Pardubicích se na počátečních dvou úsecích D35 nachází 31 lokalit s předpokládanými nálezy. Zemní práce zahrnují například vytyčení obvodu staveniště, osy dálnice, inženýrských sítí, kácení zeleně, sejmutí kulturních vrstev a zeminy včetně jejich následného odtěžení. To vše až do hloubky 60 centimetrů. V zadání je rovněž požadováno i zatravnění území.

Časy i jejich starosta převedly další část pozemků

Silničáři stále pokračují i ve výkupech potřebných pozemků. V úterý získali do svého vlastnictví druhou část parcel obce Časy, které patřily svoji plošnou výměrou mezi nejrozlehlejší. Zbývá se tak vypořádat ještě s posledními nevykoupenými polnostmi.

Stejně je tomu i v případě samotného starosty obce Zdeňka Seidla, který se coby soukromník také se silničáři na prodeji dohodl. Rovněž část z jeho pozemků ležících na katastru obce nově přešla do majetku ŘSD.

Převody další více než desítky pozemků běží i na dalších katastrech. Po uplynutí zákonné lhůty budou v příštích dvou týdnech převedeny parcely poblíž obcí Čeradic nad Loučnou, Dašic, Dolní Rovně, Městce, Ostrova a Turova. Kromě firmy Ojgar se jedná o převody od soukromých majitelů.