Herec Viktor Preiss natáčel se štábem České televize pod vedením Olgy Sommerové populární cyklus Kdo si myslíš, že jsi? | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Viktor Preiss hledá tajemství rodu, se Sommerovou natáčel v Zámrsku

  • 2
Na Orlickoústecko přijeli ve středu filmaři v čele s Olgou Sommerovou natáčet film o hledání předků. Herec Viktor Preiss společně se štábem České televize hledal v archivu v Zámrsku stopy po svých předcích. Věděl sice, že kořeny jeho rodu sahají do východních Čech, ale to bylo tak všechno.

"Pro mě je celé natáčení tajemství a překvapení," uvedl Viktor Preiss. Filmaři v čele s režisérkou Olgou Sommerovou natáčeli v Zámrsku jeden ze třinácti dílů nového televizního seriálu s názvem Tajemství rodu.

"Česká televize koupila od BBC licenci populárního cyklu, který se v originále jmenuje "Kdo si myslíš, že jsi?" Známí lidé hledají spolu s filmovým štábem svoje předky a jdou po jejich stopách," vysvětlila Olga Sommerová.

"Vybrané osobnosti si nechají udělat genealogický průzkum, film zachytí hledání jejich předků a díky spolupráci s historiky také další historické souvislosti," dodala režisérka, která má za sebou již natáčení dílu o předcích Ester Janečkové.

Herec Viktor Preiss natáčel se štábem České televize pod vedením Olgy Sommerové
Herec Viktor Preiss natáčel se štábem České televize pod vedením Olgy Sommerové

V televizním cyklu se objeví i detektivní pátrání po předcích například Květy Fialové, Veroniky Freimanové, Karla Šípa, Michala Viewegha a dalších lidí známých z četby, divadla nebo televizních obrazovek.

Pokud si někdo představoval výběr osobností jiného typu, pak je třeba zmínit, že seriál připravuje Centrum zábavné tvorby České televize. Ale k objevování neznámé historie patří i to, že některé díly zachytí i velmi smutné události minulých dob.

Preiss objevil korespondencí svého předka s císařem

Díl věnovaný oblíbenému herci Viktoru Preissovi se ve středu natáčel nejen v Zámrsku na Vysokomýtsku, ale i na Lanškrounsku.

"Mně se vlastně splnil sen, protože jsem se zprostředkovaně dostal k možnosti něco o svém rodokmenu zjistit. Zhlédl jsem jeden z dílů projektu BBC s Jeremy Ironsem a byl krásně udělaný. Cyklus považuji za smysluplný a mohl by být i divácky zajímavý," řekl Viktor Preiss.

Podle svých slov si užívá kouzla objevování. V lanškrounském muzeu se setkal s korespondencí svého předka s císařem Františkem Josefem I. Později spolu s genealožkou Helenou Voldánovou zamířil i do vsi Sázava nedaleko Lanškrouna a dnes i do kladského Goworowa, kde mu je průvodcem lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik. V tomto dílu seriálu Tajemství rodu nebudou chybět ani záběry z jižních Čech, kde žil dědeček Viktora Preisse.

"Cyklus je postavený na tom, aby hrdinové byli překvapováni a dozvídali se věci, o kterých neví. Musí se mísit emoce s historickými fakty, někdy se potvrdí, jindy vyvrátí legendy, které v rodinách panují o předcích," řekla Olga Sommerová.

Do Zámrsku míří tisíce badatelů

Podle archivářů v Zámrsku se zájem badatelů o hledání předků v matrikách zvyšuje, ale část z nich se přesouvá na internet, kde je možné nalézt už v digitalizované podobě asi čtvrtinu matrik. V archivu v Zámrsku, jehož fondy mají délku 25 kilometrů, evidují ročně přes tisíc badatelů a přibližně tři a půl tisíc badatelských návštěv.

Studium archiválií je bezplatné. Archiv má k dispozici listiny od 13. století. Vedle matrik jsou to hlavně pozemkové knihy, úřední spisy z krajských úřadů, archiv soudů a prokuratury, instituce soustřeďuje dokumentaci někdejších panství a takzvaných velkostatků, které vznikly po jejich zrušení.

Uchovává i archiválie z velkých podniků, jako je Paramo, Synthesia, Vertex, Karosa a dalších. Míří sem i zájemci o historii šlechtických rodů, třeba rodiny Kinských, Valdštejnů-Vartemberků, Šporků, Šliků, Šternberků, Piccolominiů, Parishů a dalších známých i méně známých rodů.

"Lidí, kteří pátrají po svých rodokmenech, jsou asi tři čtvrtiny. Desetina badatelů jsou cizinci," řekl vedoucí badatelny Milan Novotný.