Alena Mergi Kučerová na místě, kde se její dědeček, strážmistr Karel Kněz, před 70 lety zastřelil. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Slavnost připomene oběti Ležáků, třeba četníka střežícího vysílačku

  • 0
V neděli se připomíná 70 let od vypálení osady Ležáky na Chrudimsku nacisty. Pietní vzpomínku zahájí mše celebrovaná arcibiskupem Dominikem Dukou, promluví prezident Václav Klaus. Vzpomínat se bude na padlé hrdiny, třeba četníka Karla Kněze, který hlídal vysílačku Libuše.

Rodák z Nehodíva na Klatovsku jako vrchní četnický strážmistr založil hned po 15. březnu 1939 na Skutečsku s blízkými přáteli odbojovou skupinu Čenda, která shromažďovala a ukrývala zbraně.

Později předávala zprávy o přesunu německých vojsk a o společenské a hospodářské situaci v okupované zemi. Výrazně se podílel na ochraně a krytí telegrafisty skupiny Silver A Jiřího Potůčka v Ležákách a okolí.

Příběh četníka hrdiny i zrádce LežákůČtěte v pátek 22. a sobotu 23. června

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Jednou z účastnic nedělního pietního aktu bude i Alena Mergl Kučerová z Nasavrk, která je Knězovou vnučkou.

"Zajišťoval radiotelegrafistovi Jiřímu Potůčkovi klid na vysílání. Potůček vysílal vždy v noci mezi 22. a 5. hodinou ráno a toto místo hlídal především tehdy třiačtyřicetiletý dědeček, který pochůzkou došel na jedinou příjezdovou cestu a tam strážil," říká vnučka.

Díky tomu se podle ní při hodnocení celkově odeslaných zpráv stal Potůček jedničkou mezi všemi radisty skupin vysazených v protektorátu.

Karel Kněz byl vyslýchán gestapem na jaře 1942. Tehdy se ještě dostal na svobodu. Když však začalo gestapo stahovat smyčku kolem odbojové skupiny Čenda a Ležáků, spáchal četník 22. června 1942 sebevraždu.

Četník Karel Kněz s rodinou. Zleva starší syn Karel a manželka Anna, vpravo
Četník Karel Kněz ve službě, na snímku vpravo

Četník Karel Kněz s rodinou (vlevo) a ve službě

Věděl, že kruté výslechy na gestapu by nemusel on ani členové jeho rodiny vydržet. Svým zoufalým a zároveň i odvážným činem je zachránil, stejně jako odbojáře, s nimiž spolupracoval.

Přijede prezident, přiběhne Kratochvílová

Nejen na Karla Kněze budou ve svých projevech vzpomínat prezident Václav Klaus či armádní generál Tomáš Sedláček.

Nedělní vzpomínka na vyhlazení Ležáků začne v půl deváté mší pod vedením pražského arcibiskupa Domnika Duky. Po ní se očekává doběh štafety Ravensbrück - Lidice - Ležáky, v jejímž posledním úseku poběží světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

Pak se hosté přesunou na seřadiště k věncům před muzeem a položí je u pomníku "Kniha obětí" u lomu. Hodinu před polednem po projevech vystoupí pěvecký sbor Boni pueri a Pavlína Senić, před půl dvanácté u mohyly přistanou vojenští parašutisté.

Pietní vzpomínku pořádá Památník Lidice pod záštitou ministryně kultury. Letos to může být naposledy, kdy mají návštěvníci šanci potkat některé pamětníky ležácké tragédie při kulatém výročí.