Plánované okleštění a stěhování vysokomýtského gymnázia vzbudilo ve škole i na...

Plánované okleštění a stěhování vysokomýtského gymnázia vzbudilo ve škole i na radnici velký odpor. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Radní tajili spojování škol. Úmyslně, chtěli se vyhnout demonstracím

  • 7
Starostům, ředitelům škol i zastupitelům se nelíbí způsob, jakým Pardubický kraj spojuje a ruší školy. Radní schválili splynutí deset škol a pak se ukázalo, že kromě úředníků a radních o tom nikdo nevěděl.

Od chvíle, kdy náměstkyně hejtmana Jana Pernicová (ČSSD) oznámila splynutí deseti středních škol, včetně okleštění a stěhování vysokomýtského gymnázia, čelí desítkám telefonátů.

"Školu nám nevzali ani nacisti," píše se na stránce příznivců vysokomýtského gymnázia. "Dostávám i vulgární maily," řekla Pernicová.

Právě ona společně se školským odborem krajského úřadu přichystala zavírání školy bez diskuse s těmi, kterých se týká. Říká, že to byl záměr, se kterým souhlasila i rada kraje.

"Je pravda, že jsme materiál s nikým nekonzultovali. Vychází to ze zkušeností z minulého volebního období a z rozhodnutí rady Pardubického kraje," uvedla Pernicová.

Podle ní vedení škol a měst nemají velkou chuť řešit problémy související s úbytkem dětí. Rozhodnout je třeba shora. Dodala, že dlouhé diskuse v minulosti vedly k protestům a demonstracím.

Šéf školského výboru se o slučování dozvěděl z novin

S podobným uvažováním ale nesouhlasí Petr Řezníček, předseda výboru krajských zastupitelů pro výchovu a vzdělávání z Koalice pro Pardubický kraj.

"Nebylo šťastné držet v tajnosti záměr spojený se splynutím škol. Do procesu transformace nebyly zapojeny školy ani místní samosprávy a teď se bouří," uvedl.

Sám si podle svých slov poprvé o chystané akci přečetl v MF DNES. "Kdyby se to postupně připravovalo a projednalo, vášním se dalo předejít. Přestože je jasné, že když se vyjednává, je to těžší, složitější, náročnější."

Starostka Králík Jana Ponocná je zaskočena, že zástupci kraje o chystaném sloučení tamního učiliště se žamberskou střední školou s ní předem nemluvili.

"Letos jsme udělali dost kroků, aby se škola profilovala, abychom ji spojili s podnikateli. Byla to rána z čistého nebe. Takové jednání se mi nelíbí," řekla.

Nic nevěděli ani na radnici ve Vysokém Mýtě, kde se mělo gymnázium přestěhovat z historické budovy do stavební školy. "Bylo to mírně řečeno nestandardní," řekl místostarosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Kvůli radní vyšli školáci s transparenty

"Jestliže jsme to před pěti lety projednávali se všemi, každý byl odborník, každý měl svůj pohled a vášně byly obrovské," namítá Pernicová. Rozhodovat bez diskuse je však kontraproduktivní i pro samotnou Pernicovou. Zaskočilo ji například, že se zastupitelé z Mýta jako jeden muž proti stěhování gymnázia do stavební školy postavili. S překvapením jsem zjistila, že pro zastupitele Vysokého Mýta není stavební škola tak prestižní," uvedla.

Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová zaskočila veřejnost už několikrát. Před třemi lety například oznámila chystané spojení technické školy v Litomyšli s učilištěm ve Svitavách, což se ukázalo jako nedomyšlené. Po velkých protestech v Litomyšli musela od kontroverzního plánu ustoupit.

"Byla z toho zbytečná bouře, děti běhaly po městě s transparenty a řešily to na ulici," uvedl Řezníček.

"Byl to jen jeden z návrhů, neschválila ho rada," řekla Pernicová. Dodala, že není proti tomu vést příště debatu o budoucnosti škol ještě před rozhodnutím krajské rady. "Jestliže mě rada pověří tím, abych to projednávala dřív, tak to se všemi projednávat budu. To není o rozhodnutí Pernicové," uvedla.