Stadion na pardubické Dukle je nevyhovující. Jak by měl vypadat po plánované...

Stadion na pardubické Dukle je nevyhovující. Jak by měl vypadat po plánované rekonstrukci má ovlivnit i názor veřejnosti. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jak využít stadion? Radnice do debaty o podobě areálu zapojí veřejnost

  • 5
Vzhled a využití atletického stadionu na Dukle je jedním z největších restů několika pardubických politických garnitur. Končící vedení města alespoň spustilo debatu, jak stánek opravit. Peníze by měla poskytnout Evropská unie.

Handicapovaní i zdraví sportovci, kteří trénují na Městském atletickém stadionu na Dukle, kritizují už dlouho radnici. Teď se sami ptají veřejnosti, co s tím. Důvod je zřejmý. Politici za posledních deset let nevybudovali na sportovišti zázemí a krytý prostor pro přípravu v zimě nebo za špatného počasí. A to i přesto, že to všechny magistrátní garnitury slibovaly.

Jenže více než 700 postižených i zdravých atletů se stále musí spokojit s šesti šatnami a nedůstojnými prostorami pod schody.

Roky si na stadion stěžují hendikepovaní i zdraví atleti

„Město zastavilo rekonstrukci stadionu v polovině minulého desetiletí a od té doby se je sportovcům nepodařilo přimět k další činnosti,“ řekla předsedkyně oddílu tělesně postižených sportovců Hvězda SKP Pardubice Eva Hrdinová.

Podobně si stěžuje i místopředseda oddílu a trenér „normálních atletů“ Pavel Studnička. Ačkoliv sám už roky sedí v zastupitelstvu, nedokázal pro své svěřence vyhádat nic navíc.

„Stadion se stavěl mezi léty 1956 a 1959. Od té doby se do jeho vnitřku prakticky neinvestovalo. Kvůli totálně nevyhovujícímu zázemí nemůžeme pořádat lepší závody. Svaz nám může sebrat i extraligu,“ hořekuje Studnička.

Nyní se však možná jeho svěřenci mohou začít těšit na změnu. Politici z čela magistrátu začali pracovat na odstranění dlouholetého restu.

„Stadion nesplňuje představy o provozování výkonnostního ani rekreačního sportu v 21. století. Řada sportovišť je ve špatném technickém stavu, navíc jsou zde obrovské nevyužité plochy. Než ale s areálem začneme něco dělat, musíme si všichni ujasnit, jak by měl vypadat,“ říká náměstek primátorky František Brendl s tím, že město může získat peníze na opravu z Unie. V budoucích letech má do regionu doputovat hned šest miliard.

Radnice přestavbu celého území rozsáhlého stadionu začala debatou z veřejností. Účastníci veřejných setkání se vyjadřovali k řadě otázek. Například zda se má rozšířit současná nabídka sportovišť, která by v areálu mohla nově být, jak by se měly rozšířit a zkvalitnit podmínky současných uživatelů, jaká by měla být divácká kapacita jednotlivých sportovišť, zda by se měl areál víc otevřít veřejnosti a nabízet podmínky pro volnočasové aktivity a tak dále.

„Zajímalo nás také, zda by měl areál sloužit především výkonnostnímu sportu nebo víc rekreačním sportovcům, jaké další služby by zde mohly být či jak by zde mělo být řešené parkování,“ uvedla tisková mluvčí radnice Nataša Hradní.

Město hledá inspiraci například ve svitavském areálu

Pardubice hledají inspiraci i v jiných městech, například ve Svitavách. V areálu na Dukle, který má rozlohu 85 tisíc metru čtverečních, jsou v současné době pouze čtyři funkční sportoviště - atletická dráha, basketbalová hala, nafukovací házenkářská hala, vrhačská louka a působí zde tři sporty - basketbal, atletika, házená. Chybí zde parkování a nenabízí podmínky pro volnočasové aktivity.

Oproti tomu v o deset tisíc metrů menším areálu ve Svitavách je sedm plně funkčních sportovišť, k tomu dvě dětská hřiště, in-line stezka, přírodní posilovna, rekondiční prvky pro seniory, umělý pahorek pro kondiční průpravu a v zimě vhodný třeba pro sáňkování. Jsou zde také dvě restaurace, občerstvení, regenerace s posilovnou a rozlehlé parkoviště.

„Další příklad můžeme najít v Liberci, kde areál na přibližně dvojnásobné rozloze než je náš, nabízí 35 sportovišť a kromě veřejnosti v něm působí 26 sportovních klubů,“ říká Miroslav Janovský z odboru rozvoje a strategie města, který vede projektový tým opravy areálu.

.