Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zaměstnanci firem dostanou přidáno. O práci není nouze, je i pro cizince

  • 1
Velcí zaměstnavatelé letos zvyšovali mzdy a hodlají v tom pokračovat. I když nabírali nové pracovníky, stojí i o další. Průmyslové firmy si užívají konjunktury.

Plošné zvyšování mezd v podnicích Pardubického kraje nebylo v minulých letech samozřejmostí. Řada společností se potýkala se ztrátou a nemohla si dovolit věnovat značnou část nákladů na jejich růst. I když kolektivní vyjednávání ještě v řadě firem neproběhlo, díky oživení ekonomiky přibývají zakázky a většina společností se zvýšením mezd počítá. A to je dobrá zpráva nejen pro jejich zaměstnance.

„Předpokládám nárůst mezd minimálně o tři procenta,“ říká personální ředitel CZ LOKO Tomáš Brancuzský. „Pro rok 2016 chystáme nárůst tarifních mezd ve výši 3,5 procenta oproti roku 2015,“ uvádí mluvčí OEZ Letohrad Tomáš Hermann.

„Rozhodně budeme mzdy v roce 2016 navyšovat,“ říká ředitel ústecké společnosti Rieter Jan Lustyk a podobně hovoří i další představitelé podniků. Jiní sice o plánovaném zvyšování mezd nemluví, ale počítají s jejich automatickým nárůstem v případě úspěšného hospodářského výsledku.

Jaká to změna oproti začátku tohoto desetiletí, kdy řada firem v souvislosti se mzdami používala termín „stagnace“.

Obecně příznivý stav hospodářství se promítá i do peněženek. Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku se v Pardubickém kraji meziročně zvýšila o čtyři procenta na 23 400 korun.

Od počátku roku platy v kraji vzrostly o 3,8 procenta. V některých průmyslových podnicích v regionu rostly mzdy i výrazně více, než je krajský průměr. Například v pardubické firmě Explosia za devět měsíců meziročně o sedm procent.

„Na konci roku bude nárůst platů ještě podstatně vyšší. Dohodli jsme se s generálním ředitelem Explosie a zaměstnanci dostanou vyplacenou mimořádnou prémii 5 000 korun,“ řekl předseda odborové organizace Josef Hostinský. V Synthesii se od ledna do listopadu průměrná mzda zvýšila o čtyři procenta, v dělnických profesích o šest procent.

V ústeckém Rieteru bude na konci roku čtyřprocentní nárůst dohodnutý v kolektivní smlouvě přeplněn, podobně vysoký je v jablonském podniku Isolit-Bravo. Ve Svitapu se dokonce letos průměrný výdělek zaměstnanců zvýšil o 8,4 procenta. Kvalifikovaní zaměstnanci se vzděláním nebo praxí v oboru strojírenství a elektrotechnika dostali v průměru přidáno sedm procent v CZ Loko.

O kvalitní pracovní sílu musí firmy bojovat

I tato čísla dokládají, že velcí zaměstnavatelé mají za sebou úspěšný rok. Potvrzuje to často i nárůst počtu pracovníků, o ty kvalitní se ovšem musí přetahovat s konkurencí. Například v Isolitu-Bravo či CZ Loko jich jen v tomto roce přibyla stovka, v OEZ devadesát. V Rieteru to byly desítky zaměstnanců, s podobným nárůstem se počítá i v roce příštím. V žamberském Bühleru přibyly dvě desítky lidí.

Plány na zvýšení mezd v roce 2016

Synthesia Pardubice ano, podle výsledků

CZ Loko 3 %

OEZ Letohrad 3,5 %

Isolit-Bravo Jablonné nad Orlicí ano, podle výsledků

Svitap ano, podle výsledků

A protože mají firmy zvláště kvůli nízké nezaměstnanosti problémy se získáním vhodných pracovníků z okolí, chtějí více využívat cizince.

O tom, že to není jednoduché, svědčí zkušenost generálního ředitele Svitapu Jana Heřmanského.

„Od března se pokoušíme zvýšit stav pracovníků, což se nám nedaří, i přestože jsme ochotni přijímat pracovníky i ze zahraničí. V zahraničí máme dneska připraveno cca 40 pracovníků, bohužel díky ‚pružnému‘ vyřizování pracovních žádostí ze strany Ministerstva zahraničních věcí ČR se nám podařilo k dnešku získat čtyři lidi a dalších několik desítek pracovníků, které potřebujeme nutně do výroby, stále nemáme,“ říká Jan Heřmanský.

Nepomáhá ani to, že firma Svitap má od počátku roku podáno dvacet žádostí o pracovníky na Úřadu práce. „Ale bohužel tam nejsou lidé, kteří by chtěli pracovat a zároveň i něco uměli,“ uvedl Heřmanský, který dál počítá s nárůstem počtu pracovníků, ale není si jist, zda se je podaří sehnat.