Dětský domov Dolní Čermná.

Dětský domov Dolní Čermná. | foto: Dětský domov

Vedení domova v Dolní Čermné trestní oznámení stáhlo, kontrole neujde

  • 1
Poté, co byl Pardubický kraj nucen kvůli podezření z machinací a dalších porušení zákona odvolat ředitele Dětského domova v Dolní Čermné, padlo také trestní oznámení. Nové vedení domova jej však vzápětí nepochopitelně stáhlo.

Rozčarování připravila vedení Pardubického kraje dočasná vedoucí Dětského domova v Dolní Čermné Hana Šilarová. Po dvou dnech totiž sama stáhla trestní oznámení, které podala na svého bývalého ředitele dětského domova Pavla Skřečka. Policie ji však upozornila, že stáhnout oznámení jen tak nejde.

Hned čtyři porušení zákona totiž v dětském domově odhalila krajská kontrola. Právě výsledky stály tehdejšího ředitele okamžitě místo.

Čachry s deseti či dokonce statisícovými odměnami pro sebe a vyvolené spolupracovníky, nerespektování ochrany osobních informací, podvody nebo nedostatečná péče o svěřený majetek. Tak podle krajských revizorů vypadalo Skřečkovo vedení dětského domova, které nakonec vedlo k podání několikastránkového trestního oznámení na policii.

„Byla jsem pod tlakem, ale později jsem zjistila, že se věci v trestním oznámení nezakládají na pravdě,“ uvedla Šilarová k důvodům stažení oznámení na policii.

Vedení kraje neví, proč se tak rozhodla. „Byť jsem se jí na to ptal, přesnou odpověď jsem nedostal. Dozvěděl jsem se pouze, že byla tlačena krajskými kontrolory,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Krajští inspektoři skutečně s vypracováním trestního oznámení Šilarové pomáhali, ale zejména na základě informací a důkazů, které jim Šilarová sama dala a ke kterým by se údajně jen těžko dostali.

Stažení trestního oznámení však neznamená konec šetření podivných praktik v dětském domově. Před pár dny se jimi opět zabývala krajská rada, následně hejtman nařídil novou hloubkovou kontrolu. „Tentokrát bude komplexní a nebude se týkat pouze věcí, které byly předmětem původního oznámení od jedné ze zaměstnankyň domova,“ uvedl hejtman.

Také policie se o domov zajímala ještě před podáním trestního oznámení a v této práci i nadále pokračuje. „Stále jsme ve fázi prověřování, ale na konci ledna již budeme moci pravděpodobně podat bližší informace,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Navíc bude muset Hana Šilarová policistům odpovědět, proč nechtěla, aby vyšetřování pokračovalo. „Jsem už kvůli tomu předvolaná,“ potvrdila dočasná vedoucí domova.

Špehování jedněch a odměňování druhých

Pokud se kontroloři a vyšetřovatelé dopátrají požadovaných výsledků, vyjde najevo, proč bývalý ředitel Skřeček rozdával některým lidem statisícové odměny, zatímco jiné přehlížel. Nebo proč si nechal nainstalovat „špehovací“ program Dozorce, pomocí něhož dokázal sledovat aktivity některých zaměstnanců na počítačích, včetně sledování soukromé mailové pošty.

Skřeček si například podle revizorů sám sobě vyplatil šedesátitisícovou odměnu k dvacetiletému výročí od nástupu do organizace. Také někteří další spolupracovníci si během roku dokázali přijít na odměny, které překračovaly stotisícovou částku. Když slavili jubileum jiní, méně oblíbení spolupracovníci, dostali buď pět tisíc korun, nebo také nic.

Podle hejtmana jsou tyto zjištěné okolnosti již nyní důkazem toho, že veškerý personál je díky bývalému vedení rozdělen na dva tábory. „Ukazuje to, jak je tam komplikovaná situace, štvaní jedněch lidí proti druhým bylo běžné. Proto se domnívám, že by nový ředitel neměl být nikdo ze současného personálu, ale někdo z venku,“ uvedl hejtman s tím, že chce, aby byl nový ředitel známý již prvního února.