Na dětském hřišti za pardubickým Afi palácem je hlásič s přímou volbou na...

Na dětském hřišti za pardubickým Afi palácem je hlásič s přímou volbou na záchranku a městskou policii. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Bezpečnostní hlásiče u dětských hřišť nepotřebujeme, říká magistrát

  • 20
Vedení města odmítlo návrh sdružení Přijdu včas na instalaci bezpečnostního hlásiče pro děti na městských hřištích. Říkají, že Pardubice jsou bezpečné a zařízení neladí s architekturou města.

Pět let instaluje sdružení Přijdu včas po českých městech bezpečnostní hlásiče na dětská hřiště, aby se děti v případě ohrožení stiskem jednoho tlačítka snadno dovolaly pomoci. A zatímco ve všech městech jejich nápad přivítali, v Pardubicích sdružení narazilo na rychlé odmítnutí.

Nakonec se přeci jen podařilo jeden stojan s "rychlými tlačítky" na záchranku a městskou policii instalovat na soukromém pozemku na dětském hřišti u AFI Palace, kde souhlas radnice nebyl potřeba.

"Už se nám podařilo za přispění sponzorů instalovat deset těchto bezpečnostních prvků. Zatímco jsme se ve všech městech setkali s velmi ochotnou reakcí, postoj Pardubic nechápeme," uvedla předsedkyně sdružení Přijdu včas Jana Kostelníková.

Vedení města argumentuje tím, že v tak bezpečném městě, jako jsou Pardubice, nejsou podobná zařízení potřeba. "Město dospělo k závěru, že preferencí Pardubic je intenzivní prevence formou osvětové kampaně," uvedl mluvčí radnice Šimon Hradní.

Patronem celého projektu je přitom generálmajor Hynek Blaško. Jeho syn Jakub přišel v roce 2008 o život rukou pedofila, když si šel hrát na hřiště. Sám Blaško se proto vydal na pardubickou radnici přesvědčit politiky i úředníky, že taková věc smysl má. Jednání se účastnila primátorka Štěpánka Fraňková, městská architektka Petra Pannová a vedoucí odboru komunitních služeb Ivana Liedermannová.

Blaško však nepochodil. "Paní primátorka osobně jednala s patronem sdružení Přijdu včas panem Hynkem Blaškem. Vysvětlila mu postoj města, pan Blaško to akceptoval," zní doplňující vysvětlení z radnice.

Generál sice potvrdil, že důvody "akceptoval", dodává však, že mu po zbytečném jednání ani nic jiného nezbylo. "Když mi městská architektka vysvětlila, že se do města takové prvky nehodí a paní primátorka dodala, že tady nejsou potřeba, tak co jsem mohl dělat," uvedl Blaško.

Zástupci sdružení se nakonec dohodli se starostou prvního pardubického obvodu Jaroslavem Menšíkem, který sehnal vhodné místo pro instalaci hlásiče na zmíněném soukromém pozemku na hřišti za AFI Palacem.

Město by přitom nemuselo investovat ani korunu, sdružení si na zařízení, z nichž jedno stojí kolem 160 tisíc korun, samo shání sponzory.

"Byl jsem proto překvapen, jak si někdo může tak lehkovážně malovat, že v jeho městě nic takového nehrozí," dodal Blažko.

Podle starosty Menšíka přitom argumenty radnice nemají opodstatnění. "Účel zařízení přece není jenom ochrana před nebezpečnými devianty. Umožňuje přivolat i záchranku a ke zranění dětí na hřišti dochází i v bezpečných městech," řekl.

Případ Blaškova syna Jakuba

Devítiletý Jakub přišel o život v květnu v roce 2008, když si šel hrát na dětské hřiště. K vraždě se přiznal pedofil Antonín Novák ze Slovenska. Oběť si vyhlédl v havlíčkobrodském parku a vylákal chlapce za roh do své ubytovny pod záminkou předvedení počítačových her. Na pokoji ho znásilnil a ze strachu z prozrazení odvedl za město, kde ho uškrtil. Novák vypověděl, že na hřišti osahával dalších deset školáků. U soudu následně dostal doživotí.

Podobně není na místě tvrzení, že město dává přednost prevenci. Členové sdružení totiž kromě vlastní instalace bezpečnostního hlásiče zároveň provádějí osvětu v okolních školách, kde dětem nejen vysvětlují princip zařízení, ale také objasňují, jaká nebezpečí na hřištích hrozí.

"Dělají plošnou akci po školách, což je právě prevence, po jaké radnice volá," dodal Menšík. A do třetice Menšík, který je také architekt, odmítl argument městské architektky Pannové, že se uvedené zařízení do centra Pardubic nehodí.

"Zcela ladí s herními prvky na dětských hřištích. Tam jsou potřeba jednoduché tvary, protože malé děti tak svět vnímají, a bezpečnostní hlásiče právě takové jednoduché prvky mají," uvedl.

Jeho původní nápad umístit hodiny s tlačítky pro případ ohrožení na novém hřišti v Bubeníkových sadech přesto na radnici neprošel a nezbylo než využít možnosti na soukromém pozemku.

Generál Blaško k tomu přidává ještě jeden postřeh. "Nejvíc mě překvapilo, že ten nápad při jednání na radnici zamítly tři ženy, matky od dětí. Nedošlo jim, že by bylo zaplaťpámbu jenom dobře, kdyby se tahle tlačítka rychlé pomoci nemusela nikdy použít."