Jiří Kunát (vlevo) a Ladislav Nermuť z bývalého vedení Dostihového spolku jsou...

Jiří Kunát (vlevo) a Ladislav Nermuť z bývalého vedení Dostihového spolku jsou obžalováni ze zpronevěry. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podezřelé nákupy. Bývalí šéfové Dostihového spolku stanuli před soudem

  • 3
Před Okresním soudem v Pardubicích stanuli bývalí šéfové Dostihového spolku, pořadatele Velké Pardubické. Obžaloba viní bývalého ředitele Jiřího Kunáta a bývalého člena představenstva Ladislava Nermutě ze zpronevěry v celkové výši přes 200 tisíc korun.

Jiří Kunát si navíc vyslechl obvinění z přečinu zkreslování údajů hospodaření a majetku společnosti. Oba svou vinu popírají.

Státní zástupce Radek Felcman se při výslechu snažil zjistit, jak to vypadalo s některými podezřelými nákupy pro Dostihový spolek v letech 2001 až 2011.

„K čemu jste nakupoval poštovní schránku, ventilátor nebo manželskou postel? A z čeho jste to platil? Byly ty věci vůbec někdy v Dostihovém spolku?“ ptal se Felcman při výslechu.

Nermuť, který v té době stavěl rodinný dům, vypověděl, že vše bylo určeno pro zkrášlení prostor Dostihového spolku. „Manželskou postel jsme chtěli umístit do garsoniery, která měla sloužit pro ubytování hostů,“ uvedl.

Méně jistý si byl při dotazech, jak je možné, že důležité dokumenty za Spolek podepisoval jeho syn Tomáš. „Nermuť jako Nermuť, byli jsme tam oba,“ argumentoval bývalý šéf představenstva.

Podle obžaloby ale některé věci do spolku vůbec nedorazily. Sám Nermuť nedokázal říct, zda nákupy nábytku a dalšího zboží jako je elektronika vůbec někdy v prostorách Dostihového spolku viděl.

„Předpokládám, že tam byly,“ zněla jeho častá odpověď.

Nermuť společnosti půjčoval peníze, argumentoval obhájce

Jeho obhájce Bohuslav Sedlatý se snažil obžalobu zpochybnit. Nermuť údajně půjčoval společnosti, ve které je majoritním vlastníkem město Pardubice, nemalé částky.

„Bylo to celkem 6,8 milionů korun. Proč by obíral společnost o mnohem menší částky, než jí pravidelně půjčoval?“ uvedl Sedlatý.

V roce 2011 přitom Dostihový spolek skončil se ztrátou kolem jedenáct milionů korun. Problémy a špatné výsledky v minulých letech z velké části způsobilo zanedbané účetnictví a špatné hospodaření před rokem 2010. Náprava účetnictví a dohledání „zmizelých“ faktur trvalo asi rok.

Míru zavinění u obou obžalovaných bude soud posuzovat, nejvyšší sazba činí pět let vězení.