Roboti, obří bublifuk či práce archeologů. Univerzita lákala budoucí vědce

  • 2
Pěší zóna v Pardubicích se proměnila v pomyslné laboratoře. Tamní univerzita uspořádala na opravené třídě Míru spolu s vybranými středními školami a dalšími institucemi Vědecko-technický jarmark, který v úterý přilákal k více než čtyřicítce stánků stovky zvědavců napříč generacemi.

„Buď pořádně fouknout nebo táhnout pohybem,“ radil student malé dívce, která si vyzkoušela tvorbu obrovských bublin. Atrakce, které lákaly školáky, děti i jejich rodiče, připravily od deváté hodiny ranní všechny fakulty Univerzity Pardubice. Zájemci neskrývali po různých pokusech obdiv a nadšení.

„Bylo to úžasný. Jdi se tam podívat, je to fakt hustý,“ volala jedna ze žákyň na svého kamaráda a ukazovala na nafouknuté mobilní planetárium. Atrakce v podobě přistávacího modulu byla vyhledávaným místem řady dětí. V prostorné „kabině“ se střídala jedna skupinka za druhou.

„Vejde se tam až 25 dětí. Provozujeme to již dva roky a uvnitř je na výběr promítání z pětice programů. Každý je v délce 25 minut a je určen pro děti z mateřských škol až pro žáky z devátých tříd základních škol,“ uvedl lektor planetária Libor Jícha.

Zvědavce ležící na nafouknutých matracích zavedly zkrácené klipy do vesmíru či do říše dinosaurů.

Na jiném místě byla k vidění scéna jako z  filmu Pelíšky, když do sebe Jaromír Dušek coby pan učitel zkoušel pouštět proud.

„Když to necháte déle na jednom místě, tak vám to začne pálit kůži,“ popisoval pracovník univerzity Teslův transformátor, pomocí kterého si do prstu na ruce pouštěl proud. „Pokud to ale vezmeš skrze nůžky, neucítíš nic,“ uklidňoval s úsměvem mladíka, který se zdráhal experiment vyzkoušet.

U nejrůznějších zážitkových stanovišť a experimentálních dílen si kolemjdoucí mohli prohlédnout a otestovat i jezdicí roboty, hvězdářské dalekohledy, laboratorní mikroskopy a další zařízení, která univerzita využívá v každodenní činnosti.

Pod jedním stánkem bylo zřízeno i pískoviště s jemným pískem, který ukrýval kostru člověka. Žáci a studenti poté vzali do rukou připravené štětce a zkusili si práci archeologů. Mezi stanovišti na bulváru v centru města pak projíždělo i speciálně vyrobené vozítko z dílny Dopravní fakulty.