Včelařství na Chrudimsku má dlouholetou tradici, spolek včelařů, který dnes...

Včelařství na Chrudimsku má dlouholetou tradici, spolek včelařů, který dnes vede Marcel Gregor (na snímku), funguje sto padesát let. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Včelaři na Chrudimsku začali jako první v Čechách. Nyní slaví 150 let

  • 0
Chrudimští včelaři letos slaví. Jejich spolek vznikl před 150 lety, a je nejstarším včelařských spolkem v Čechách. Za sebou mají víkendové oslavy, které připomněly nejen historii spolku, ale i současný stav včelařského řemesla.

Na chrudimském Resselově náměstí připravili včelaři o víkendu naučnou stezku, kde nechyběly živé včely. Ta zaujala i řadu dětských návštěvníků.

„Mami, a co kdyby se to teď rozbilo a včely mě popíchaly,“ ptal se při pohledu zblízka na včelí úl ve skleněné vitríně asi pětiletý hoch. „No, nad tím snad ani nepřemýšlej,“ odvětila mu jeho matka Eva Martinková, která na jarmark přijela s rodinou z Pardubic.

„Tahle akce nás zaujala, je krásně, tak jsme si vyrazili na výlet k sousedům. Hlavně je prima, že děti mohou vidět živé včely, chystáme se ještě do muzea. Ale nejdřív musíme koupit medovinu,“ uvedla.

Právě náměstí, kde se konal jarmark inspirovaný vším, co je spojené se včelami, a zdejší budova Muzea, byly hlavními centry oslav.

Historie chrudimského spolku včelařů

* Včelařská organizace v Chrudimi byla založena v roce 1864, letos je tomu 150 let a je nejstarší organizací včelařů na území Čech. Na jejím vzniku se podíleli mimo jiné i šlechticové - Jan Harrach, Vincenc Auersperg, Theodor Thun a propagátor moderního včelařství své doby, chrudimský rodák Alois Thuma.

* V době svého založení sdružoval spolek na 300 včelařů a územně zasahoval oblast od Havlíčkova Brodu po Svitavy a od Nového Bydžova po Poličku.

* Dnes sdružuje Základní organizace Českého svazu včelařů v Chrudimi 81 včelařů a obhospodařuje 1150 včelstev na území Chrudimi, Slatiňan, Žumberku a v blízkém okolí.

V Muzeu se konaly přednášky a návštěvníci se tady mohou i v příštích dnech dozvědět více o historii organizace. Výstava 150 let spolku včelařů v Chrudimi potrvá až do 16. listopadu.

Při samotných oslavách však odborníci milovníky medu museli také trochu zklamat. „Medu je oproti loňsku zhruba polovina. Na jaře totiž vše rychle vykvetlo a najednou i odkvetlo. Včely pak sice byly silné, ale špatný vliv měly i změny počasí,“ řekl Marcel Gregor, předseda chrudimských včelařů.

Zájemci se na chrudimském náměstí mohli také dozvědět, že v místní organizaci je více než osmdesát včelařů a obhospodařují téměř dvanáct set včelstev. Do jejich řad často přibývá i mladá krev.

„Máme včelařský kroužek mládeže, kde se děti učí včelařit. Z nich rostou i potenciální budoucí včelaři. Každý rok se nám pak do spolku hlásí dva až tři noví členové v mladém věku,“ uvedl Gregor.

Letos se podle něj včelaři na Chrudimsku nepotýkají s nemocemi, které postihují včelstva. „Varroázu se v chrudimském okrese daří držet v normě. Vyhýbá se nám i mor, což je nejvážnější nemoc, kvůli které se včely pálí. Je to i díky důslednosti členů našeho spolku,“ dodal.

Mají i kroužky pro sedmileté děti

Původně chtěli manželé Dorazilovi ze Slatiňan naučit své
děti včelařit. Nakonec si ale řekli, proč to nenaučit i další děti. A založili si včelařský kroužek.

„Manžel je včelař. Tuhle vášeň přenesl i na celou rodinu, ke kroužku už to pak byl krůček,“ popisuje začátky Zuzana Dorazilová.

Akce k výročí 150 let chrudimských včelařů

* V Regionálním muzeu v Chrudimi se až do 16. listopadu koná výstava 150 let spolku včelařů v Chrudimi. Po celou dobu konání výstavy je k vidění i živé včelstvo. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vstupné: dospělí 40 Kč, děti 20 Kč.

* V sobotu 15. listopadu doplní výstavu zábavné dopoledne. Od 9 do 13 hodin se v muzeu bude konat akce Medová sobota aneb není věnec jako věnec.

Děti ve věku od první do osmé třídy se tak scházejí nad úly jednou týdně. „Nyní máme devět členů. Někdy k nám chodí i rodiče. S  jednou holčičkou například pravidelně dochází i tatínek, protože se chce také naučit včelaření,“ pokračuje Dorazilová.

Rodiče prý potom často pořizují svým ratolestem včely domů. „Já sama mám tři úly, můj bratr už má čtyři. Baví mě to, ale ne až zase
tak moc, takže se mi o úly stará spíš táta,“ uvádí dcera manželů Dorazilových Anna.

Ve včelařském kroužku se děti učí kromě teorie i práci se dřevem.
Zpracovávají včelí produkty a třeba v zimě, kdy jsou včely zazimované, vyrábějí svíčky z vosku nebo pečou
medové perníčky. Své znalosti pak zužitkují také na různých soutěžích.

Členové slatiňanského kroužku již několikrát uspěli na celostátním klání malých včelařů Zlatá včela a chystají se také reprezentovat včelařský kroužek v soutěži O putovní pohár ministra zemědělství.