Farář Antonín Forbelský

Farář Antonín Forbelský | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vánoční mše budou spíš o přání, než o kázání, láká farář na bohoslužby

  • 1
Pro pardubické faráře je příprava na půlnoční mši složitým oříškem. Nevědí, jestli nepřijde třeba někdo, kdo bude kázání pod vlivem svařeného vína narušovat. I návštěvníky, kteří jdou do kostela jednou ročně ale faráři přivítají. Mše prý nebude spíš o kázání, ale o přání do nového roku.

Návštěva půlnoční mše na Štědrý den patří k bontonu, který si mnozí lidé nenechají ujít. O půlnoci jsou tak kostely našlapané i takovými lidmi, kteří za celý rok do chrámu Páně nevstoupí, mají v sobě litr vína a jsou naštvaní, že si dovnitř nemohli vzít kelímek se svařákem, který si před chvíli koupili venku.

Přehled bohoslužeb v kraji najdete zde

Arciděkan pardubické fary Antonín Forbelský má však i pro tyto lidi pochopení. "Je dobré hledat to pozitivní. Pokud se slušně chovají, nemusím kvůli nim měnit liturgii. Muzika a vlastní provedení mše je přece to, proč lidé přišli a po čem touží, nikoliv vlastní bohoslužba," říká Forbelský.

Podle něj je účelem vánoční bohoslužby spíše srozumitelně popřát lidem než skutečné kázání. Svůj vliv má i to, že farář nikdy dopředu neví, jací lidé večer přijdou.

V přední řadě sedí politici, říká farář

"Přiznám se, že mše je trochu psychicky náročná, protože nikdy nevím, jestli nepřijdou lidé, kteří budou třeba právě pod vlivem alkoholu rušit. Naštěstí v Pardubicích jsem se s tím ještě nesetkal," dodal farář.

Je stále o půlnoční zájem jako býval, jsou před každý kostelem stále tlačenice? Podle Forbelského se zájem nezmenšil. Přitom jsou na Štědrý den mše dvě. Na tu první, o desáté večer, chodí ale spíše lidé, pro které není návštěva kostela výhradně vánoční záležitostí.

Kdo sedává v prvních řadách na půlnočním obřadu? Kromě lidí, pro které je to vysoce prestižní záležitostí, to jsou pardubičtí politici. "Ti sedí také v první řadě, ale spíše stranou," dodal Forbelský.