Chrlič na barokním sloupu se stal cílem vandala.

Chrlič na barokním sloupu se stal cílem vandala. | foto: MěÚ Chrudim

Neznámý vandal poškodil cenný barokní sloup v centru Chrudimi

  • 0
Chrlič ve tvaru lví hlavy na morovém sloupu v Chrudimi se stal cílem vandalů. Radnice ho bude muset opravit. Barokní sloup na Resselově náměstí přitom prošel celkovou rekonstrukcí před několika lety.

„Důvodem další opravy není špatně provedená rekonstrukce, ale vandalismus. Někdo prostě poškodil jeden z chrličů vody, který přestal fungovat,“ řekl starosta města Petr Řezníček.

Přestože se jedná o zdánlivě jednoduchou opravu, bude muset být sejmuta celá jedna lví hlava, která bude následně po opravě nebo výrobě nového vodního rozvodu a koncovky chrliče osazena zpět na trny.

„Samotná oprava nebude drahá, město zaplatí zhruba 25 tisíc korun. Spíše nás mrzí, že je to úplně zbytečné, protože někdo chrlič zničil záměrně,“ dodal starosta.

Oprava s následným restaurováním spár by se měla uskutečnit nejpozději do konce dubna.

Barokní sloup s monumentálním sousoším je kulturní památkou České republiky. Jeho centrálním tématem je výjev Proměnění Páně. Chrliče v podobě lvích hlav jsou umístěny nad kašnami při zemi ve třech kvadrantech. Poškozený chrlič je umístěn nad jižním bazénem. Obdobnou podobu chrličů používali stavitelé už v době antické.

Sloup, který je zároveň morový i mariánský, byl vybudován v první polovině osmnáctého století a dokládá, že Chrudim byla v té době významným uměleckým centrem.

Rozhodnutí o postavení sloupu padlo v roce 1714 rok po morové epidemii „k ukrocení hněvu božího“. Sochy byly nejdříve zhotoveny přímo ve škrovádském pískovcovém lomu na okraji Slatiňan.

Samotný sloup byl postaven nákladem města a šlechticů v letech 1724 - 1732, kašny byly vybudovány v letech 1842 - 1843, poté co byly zrušeny jiné kašny na náměstí.