Zatopený lom v Srní u Hlinska

Zatopený lom v Srní u Hlinska | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zatopený lom v Srní se stane rájem potápěčů

  • 0
Bývalý lom na těžbu žuly mezi Hlinskem a Srním se má po Veselém kopci stát další vyhledávanou atrakcí kolem města mezi kopci. Během příštích let se změní v napůl venkovní koupaliště, které v Hlinsku chybí, ale i v cíl potápěčů a milovníků rekreačních sportů.

"Kromě potápěčského centra a plochy pro koupání tam bude hřiště na volejbal a plážový volejbal, plocha na pétanque, cyklistické centrum, lanové centrum, horolezecká stěna, paintball, sociální zařízení a pár chatek. Většina zeleně zůstane zachována," řekl zástupce vlastníků pozemku Jaromír Ducheček.

Částečným vzorem pro sportovní centrum je lom Leštinka na Skutečsku.

"V Čechách je málo míst, kde se dá potápět a učit potápění, proto na Leštinku jezdí lidé z celé republiky. Na Vysočině je mnoho žulových lomů a využít je by bylo přínosem i pro turisty," řekl iniciátor projektu Pavel Šenk z Brna.

Ten zatím koupil bývalý pionýrský tábor v blízkosti lomu. Pokud se změní území z "dobývacího" na rekreační i v územním plánu Hlinska, chystá otevření areálu na příští rok, celou výstavbu do tří až pěti let.

Šenk chce nejdříve vyčistit spodní partie lomu, vybudovat potápěčské plošiny, bezpečné sestupové cesty do vody a půjčovnu potápěčské výstroje i plnění potápěčských lahví stlačeným vzduchem. Pak dobuduje zbylá sportoviště.

Proti plánu na zalidnění jsou rybáři

Městu Hlinsko slibuje majitel další turisty, založení potápěčského klubu i pořádání sportovních, kulturních a charitativních akcí.

Proti jeho plánu jsou však rybáři, kteří tady měli po léta klid na rybaření. "Posledních 60 let se příroda o zdevastovaný lom postarala a krásně ho uklidila. To ocenili i živočichové, kteří jsou ohroženi," řekl předseda hlinecké rybářské organizace Emanuel Matyášek.

Podle něj v lomu sídlí dudek chocholatý, ještěrky obecné, užovky obojkové a další živočichové.

Majitelé pozemků i investor naproti tomu zdůrazňují, že 95 procent všech vzrostlých dřevin zachovají.

"Nelíbí se jim, že už nemohou lomu využívat, tak si vymysleli, že se tam vyskytují ohrožení živočichové, což je styl Jihočeských matek v boji o Temelín. Skuteční ochránci přírody k tomu žádné stanovisko nedali," řekl Jaromír Ducheček.

Srní u Hlinska

Srní u Hlinska