Blue Effect (Radim Hladík)

Blue Effect (Radim Hladík) | foto: Zdeněk Hejduk

V Žamberku se slaví sto let muzea, zahraje Blue Effect

  • 0
Sto let od založení muzea v Žamberku si připomenou místní i návštěvníci. Oslavy budou probíhat sice celý měsíc, na tuto sobotu je však naplánovaný koncert kapely Blue Effect, vystoupení mažoretek nebo otevření výstavy Příběh jednoho století.

V rámci oslav muzeum v září nabídne dalších šest doprovodných akcí. Na své si přijdou nejen příznivci historie, ale i hudby a divadla.

"Na 14. září máme například připravenu besedu s Pavlem Jägerem o osobnosti profesora Jana Hejčla a jeho cestě do Palestiny. O týden později pozveme do muzea zájemce o odbojovou činnost za 2. světové války. Na besedu přijede vojenský historik Eduard Stehlík, který je veřejnosti znám z častých vystoupení v televizi," upřesnila ředitelka muzea Lucie Raliková.

Hudební fanoušci si přijdou na své při koncertu Petry Vlkové, která zahraje v Divišově divadle v neděli 18. září. Celý program uzavře 2. října malování loutek a loutkové divadlo, které výstavu Příběh jednoho století zakončí.

Žamberské muzeum má ve svých sbírkách kolem šestnácti tisíc předmětů. "Máme tu samozřejmě předměty ze dřeva, plastiky, porcelán, zbraně, textil, ale i exponáty zařazené do mnoha dalších podskupin," vyjmenovala ředitelka Raliková.

V Muzeu je i paraván s litografiemi Alfonse Muchy

Právě z nejatraktivnějších kousků je sestavena výstava věnovaná století muzea. Mezi ty nejzajímavější a pro publikum nejpřitažlivější bude bezpochyby patřit funkční orchestrion v podobě pianina, který si budou moci zájemci sami vyzkoušet. Zdejším návštěvníkům zůstává hluboko vryto do paměti také loutkové divadlo nebo paraván s litografiemi Alfonse Muchy.

Po výroční výstavě muzeum do konce roku představí ještě expozici věnovanou historii žamberské pošty, kterou připravuje ve spolupráci s místními filatelisty a pražským Poštovním muzeem. V listopadu to bude výstava fotografií věnovaná extrémním sportům snowboardingu a skateboardingu. Na prosinec je pak naplánovaná výstava nazvaná Žamberk v zimě.

První místnosti určené pro muzeum byly v budově radnice, poté se několikrát stěhovaly. V roce 1965 byl pro veřejnost zpřístupněn rodný domek vynálezce Prokopa Diviše s modelem jeho bleskosvodu. O deset let později, v roce 1975, pak našlo muzeum své sídlo v rekonstruovaném Kateřinském špitálu, kde je dodnes.