(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

V Třebové otevřou sběrný dvůr za miliony, místní dostanou čip zdarma

  • 0
V České Třebové otevřou jeden z nejmodernějších sběrných dvorů ve východních Čechách. Odpad v něm budou třídit do šestnácti kontejnerů a bude v něm fungovat také zpětný odběr elektrospotřebičů a rizikových látek. Město navíc dovolí svým obyvatelům využívat služby zařízení zdarma.

Celkem šestnáct kontejnerů budou mít od pondělka k dispozici obyvatelé České Třebové v nově otevřeném centrálním sběrném dvoře v Semanínské ulici. V nově postavené hale mohou navíc odevzdat nebezpečný odpad pocházející z domácností, jako jsou akumulátory, zářivky, rostlinné i průmyslové oleje a řadu dalších nebezpečných látek.

Kapacitu dvora mohou bez poplatku využívat obyvatelé, kteří mají v České Třebové nebo integrovaných obcích trvalé bydliště.

"Při prvním příjezdu dostane každá rodina zdarma čip, který pak pokaždé přiloží ke čtečce u příjezdové váhy," uvedl starosta Jaroslav Zedník.

Deset kontejnerů je velkokapacitních o objemu 23 kubíků. Ve starém dvoře v Benátkách byla menších kontejnerů polovina, proto se bude podle starosty moci starý dvůr zavřít.

Kdo to má daleko, může si nechat odpad odvézt

Zatímco centrální úložiště lidé většinou chválí, s uzavřením starého dvora nesouhlasí zejména starší obyvatelé bez auta bydlící na Parníku.

"Je sice pravda, že poloha starého dvora není úplně ideální, určitě bychom se ale nějaké menší variantě úložiště nebránili, abychom to neměli tak daleko," řekl obyvatel sídliště Parníku, který si nepřál být jmenován.

Starosta ale namítá, že Třebová není tak veliké město jako Pardubice nebo Hradec Králové a většina lidí jezdí do sběrného dvora autem. S vozíčkem jen lidé z opravdu nejbližšího okolí.

"Obyvatelé, kteří bydlí v odlehlejších částech města, si mohou nechat odvézt odpad společností Eko Bi, která se ve Třebové o odpadové hospodářství stará a úložiště spravuje," dodal starosta.

Místní mohou ukládat zdarma, ostatní zaplatí

Zatímco místní budou moci ukládat odpad bez omezení zdarma, přespolní i českotřebovští podnikatelé a firmy budou za ukládání platit. "Samozřejmě nechceme bránit tomu, aby do dvora přijel kdokoliv, ale podnikatelé a lidé odjinud budou ukládání v našem sběrném dvoře platit," vysvětlil Zedník.

"Zavedeme si vlastní evidenci, budeme sledovat, kolik který občan města ve dvoře uloží," dodal starosta.

Mnoha lidem se taková evidence přijíždějících příliš nelíbí, vedení města tím ale chce zabránit především tomu, aby se na jeden čip do sběrného dvora nesvážel odpad z podnikání nebo od příbuzenstva a známých ze širokého okolí.

"Máme právo vědět, kdo, kolik a co nám tam vozí. Na separovaný odpad doplácíme 4,5 milionu ročně," zdůvodňuje tento krok starosta Zedník. Smyslem opatření je i snaha, aby obchodníci nebo další podnikatelé hromady obalů ze zboží nevydávali za domovní odpad.

"Lidé přestanou třídit," bojí se někteří

Nejeden hlas namítá, že se najdou lidé, kteří přestanou odpady třídit a budou je bez ladu a skladu ukládat do popelnic. Kvůli tomu, že je dvůr v Semanínské daleko, mohou vznikat i černé skládky.

"Situaci okolo sběrných dvorů znám. Osm let jsem pracoval jako ředitel společnosti Eko Bi, a tak vím, že lidský faktor a některá pochybení nelze vyloučit," přiznává Zedník. Město ale podle něj zasáhne proti jakémukoli porušování vyhlášky o odpadech. Radnice si ohlídá také vyvážení stavební suti, pro níž je určena skládka v Třebovicích.

Stavba stála 24,5 milionu korun, 19 milionů pokryly dotace. Zbývajících necelých pět a půl milionu korun šlo z městského rozpočtu. Městu se ale investice po zavedení evidence a zpoplatnění odpadů pro podnikatele a firmy brzy vrátí.