Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V pardubických školkách naměřili radon, problém vyřeší odvětrávání

  • 0
Vedení Pardubic zjistilo, že zhruba ve čtyřech školkách, do kterých chodí asi 400 dětí, je zvýšené množství radonu. Hodnoty však měřili v situacích, které nejsou v běžném provozu časté. Přesto chce radnice do školek namontovat speciální odvětrávání, které výskyt radonu zmenší.

Rodiče dětí, kterých se ohrožení radonem týká, už dostali od učitelek dopis s vysvětlením.

Radon je radioaktivní rakovinotvorný plyn a ve školkách ho bylo naměřeno dvojnásobně více, než je doporučené v obytných prostorech.

Radon

Radon je bezbarvý plyn, který nemá žádnou chuť ani zápach. Vzniká jako produkt radioaktivního rozpadu radia a uranu. Ve vyšších koncentracích může vyvolat rakovinu plic. Nejčastěji se nalézá v podzemních vodách. I proto podle radních proudí do školek zřejmě z podloží pod stavbami.

Doporučovaná hodnota je 400 becquerelů v místnostech, kde se bydlí. Hranice pro vystěhování budovy je však 4000 becquerelů. Ve školkách odborníci naměřili kolem 800 becquerelů, v ředitelně jedné z nich 1000 becquerelů.

"Odborníci naměřili nejvíce tisíc becquerelů ve školce na Pospíšilově náměstí. Tam to bylo ale v ředitelně. V hernách či ložnicích byla čísla menší," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Na zvýšený výskyt radonu přišla radnice při budování dostaveb školek. "Okamžitě jsme se rozhodli informovat rodiče. A to i přesto, že se nejedná o nic dramatického. Hodnoty jsou pod hlubokým limitem, kdy bychom museli školky uzavřít," uvedla primátorka.

Měření nechal magistrát dělat v extrémních podmínkách. Budovy se několik dní nevětraly, navíc se měřilo v letním horku.

"Takové podmínky během roku prakticky nemohou nastat. Dá se říci, že hodnoty radikálně klesnou jen po běžném větrání," řekl náměstek primátorky Martin Bílek.

Přesto radní hodlají investovat statisíce korun do toho, aby dětem radon nemohl v žádném případě ublížit. Už rozjeli výběrové řízení na dodavatele systémů odvětrávání, které budou ve zmíněných školkách odvádět vzduch.

"Celé to bude vyřešené během několika málo dní. Jedno odvětrávací zařízení stojí zhruba sto tisíc korun, ale na peníze se v tomto případě koukat nemůžeme," doplnila Fraňková.

"U novostaveb se podobný případ řeší lepší izolací, u postavených budov se volí odvětrání. K tomu sáhneme i my," řekl Bílek.
Navíc magistrát se chystá prověřit i zbývající školky a také všechny základní školy.

"To budeme dělat až o jarních prázdninách, abychom opět mohli navodit extrémní podmínky bez větrání a bez běžného provozu školy," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Šéf Krajské hygienické stanice v Pardubicích Antonín Vykydal si však myslí, že dost možná je nákup odvětrávání do školek úplně zbytečný.

"O tomto konkrétním měření zatím nic nevím, ale obecně se dá říct, že je velmi diskutabilní simulovat nějaké podmínky, ke kterým prakticky nemůže dojít, a na jejich základech pak přijímat nějaká zásadní opatření. Odvětrávání může problém vyřešit," uvedl Vykydal.

Myslíte si, že díky odvětrávání budou školky pro děti bezpečnější?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 13. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 199
Ne
Ne 191