Chátrající vila na okraji Pardubic, ve které zabíjeli nacisté.

Chátrající vila na okraji Pardubic, ve které zabíjeli nacisté. | foto: Archiv MF DNES

Legionáři oživí v proslulém Zámečku silné příběhy odbojářů

  • 0
Pokud splní tři podmínky Foxconnu, dostanou legionáři Zámeček do letních prázdnin. Výrobce počítačů by areál smutně proslulý popravami českých vlastenců předal do jejich majetku darem nebo po zaplacení symbolické částky.

"Zabránit tomu může už jen naše nečinnost. Slíbili jsme Foxconnu, že uděláme plot, oddělíme sítě a uděláme samostatný přístup k Zámečku, abychom nechodili přes bránu Foxconnu," řekl vedoucí týmu Zámeček z Československé obce legionářské František Bobek.

Bývalá Larischova vila bude po rekonstrukci využita jako muzeum heydrichiády a domácího a zahraničního odboje za druhé světové války. A také jako vzdělávací centrum pro mládež. V přilehlém lesoparku navíc vznikne replika výcvikového tábora Československých parašutistů, kteří v průběhu druhé světové války byli vycvičeni ve Velké Británii.

I proto se před několika dny uskutečnilo jednání zástupců Československé obce legionářské s vedením pardubického magistrátu.

"Legionáři nás informovali o svých plánech se Zámečkem a záleží jim na tom, aby město bylo partnerem. Potřebují pomoc v rámci územního plánu, ale nemohli jsme jim slíbit nic, dokud nejsou majiteli. Město jim však může slíbit podporu při vyhledávání dotačních titulů a přípravy žádostí o dotace. Záchrana objektu je však možná jen z vícezdrojového financování státních a evropských dotací," řekl náměstek primátorky František Brendl.

Zámeček a děti

Československá obec legionářská plánuje postupné oživování objektu podle možností. První velkou akcí by se měl stát Oheň(bez)naděje, který oživuje minulost prostřednictvím putování dětí ze základních škol po stopách ležáckých a lidických dětí. Uskuteční se 22. června v Ležákách za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana. "Na Zámečku v Pardubicích se s dětmi objevíme v odpoledních hodinách dne 23. června," řekl František Bobek. Dále děti navštíví následující den Prahu, Lidice a jejich putování skončí v polském Chelmnu, kde pravděpodobně byly ležácké i lidické děti zavražděny.

Legionáři vyjednali s městem a zástupcem Občanského sdružení Za záchranu Zámečku sepsání memoranda o spolupráci, které by mělo nadčasový charakter a nebylo závislé na tom, jak dopadnou příští komunální volby.

"Primátorka a náměstek nabídli k využití projekt Heydrichiáda, který magistrát připravoval několik let a měl být původně umístěný v městské pasáži. Shodli jsme se, že Zámeček by byl pro využití tohoto projektu ideální," řekl František Bobek.

Expozice bude do určité míry interaktivní. Zvláště mladé lidí by mohlo zaujmout plnění různých úkolů v rolích parašutisty či příslušníka domácího odboje. Rozhodování o tom, jak se v různých situacích zachovat, jim období války přiblíží s větší intenzitou než obvyklé expozice. V expozici budou také různé další exponáty badatelů, nový majitel chce dát příležitost i klubům vojenské historie, aby se aktivně zapojily do života na Zámečku.

"Uvědomujeme si, že potenciál této historické památky spojené se silným příběhem je obrovský," dodal František Bobek.