Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Pardubickém kraji už třídí do 10 000 kontejnerů

Až 70 kilogramů odpadů průměrně vytřídí jeden obyvatel Pardubického kraje za rok. K tomuto vysokému číslu napomáhá i rozmístění barevných kontejnerů na tříděný odpad. V Pardubickém kraji jich je už 10 000.

Prozatím poslední přibyl v obci Řečany nad Labem na Přeloučsku. Přímo před obecním úřadem jej 15. listopadu složila mechanická ruka nakladače.

"Kontejnery byly do obce přivezeny v rámci projektu, který v Pardubickém kraji běží už od roku 2003 a jehož cílem je pomoci obcím zahustit síť sběrných míst na tříděný sběr tak, aby byla snadno dostupná všem občanům. V průběhu trvání projektu jsme do obcí a měst Pardubického kraje pořídili více než 2700 kontejnerů na tříděný odpad," řekl Tomáš Pešek, regionální manažer společnosti EKO-KOM, a.s.

Právě tato společnost společně s Pardubickým krajem a ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje projekt realizuje.

"Rozšiřování počtu kontejnerů na tříděný odpad samozřejmě vítáme, a to nejen z pohledu ekologického, ale i ekonomického. Za likvidaci odpadu totiž platíme, ale když obce odpad vytřídí, mohou za získané druhotné suroviny peníze i získat," připomněl radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

"Již počátkem letošního roku jsme vypracovali novou koncepci odpadového hospodářství v naší obci. Děkujeme proto společnosti EKO-KOM, díky které jsme mohli zrealizovat první krok této koncepce. Posílením sběrných míst, z nichž každé obsahuje kontejner na plasty, bílé sklo, barevné sklo a papír, budou sběrná hnízda nejen blíže k občanům, ale naši občané budou moci vytřídit větší množství odpadu a tím zajistit částečnou návratnost financí do obecního rozpočtu," vysvětlila starostka obce Michaela Matoušková.

Posílení počtu kontejnerů nejen v Řečanech nad Labem, ale na celém Přeloučsku, je jedním z důležitých kroků v boji s černými skládkami i nelegálním nakládáním s odpady. Vytváří se tak příležitost pro celou společnost odpady ekologicky a bezpečně znovu využívat.

Třídění odpadů jako hra plná barev

Třídit odpady nemusí být nuda. Jednoznačně to dokázala série akcí souhrnně nazvaných Barevný den plný her, které se konaly od dubna do září celkem jedenáckrát v obcích a městech Pardubického kraje. Myšlenkou projektu Barevný den plný her nenásilnou formou upozornit na to, že efektivní recyklací šetříme energie, vodu i přírodní zdroje. A proč název "barevný"? Protože vytříděné odpady patří do barevných kontejnerů - modrých, žlutých, zelených nebo třeba oranžových.

V rámci Barevného dne plného her bylo v každém městě připraveno několik různých soutěží a atrakcí. Kromě maxipexesa, maxidomina, točících kostek či posunovaček se děti mohly "vyřádit" na trampolínách nebo závodit na koloběžkách. Připravena byla i oblíbená hra Člověče, šup do sběrného dvora.

"Třídění odpadů už patří k dobrému zvyku u dvou třetin Čechů. Je to slogan vycházející ze skutečnosti. A protože Barevný den plný her k naplnění tohoto sloganu také přispěl, chceme v projektu zábavného třídění odpadů pokračovat i v příštím roce," slíbil Tomáš Pešek.

V Pardubickém kraji, stejně jako v dalších regionech, je možné třídit papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy, bioodpady i elektroodpady. Po kraji je rozmístěno 10000 kontejnerů pro tříděný sběr.

Statistiky také prozrazují, že jeden obyvatel Pardubického kraje za rok vytřídí více než 70 kg papíru, plastu, skla, kovů a nápojového kartonu. Do systému EKO-KOM je zapojeno 414 obcí z celkového počtu 451 obcí a měst v Pardubickém kraji.

Skořenice vyhrály Perníkovou popelnici

Letošní, v pořadí už 4. ročník soutěže obcí Pardubického kraje v třídění odpadů, zná své vítěze. O titul "Perníková popelnice 2010" se utkalo 413 obcí, ale jen deset z nich získalo ocenění doprovázené finanční odměnou. "Obce byly rozděleny do třech kategorií podle počtu obyvatel. Každá z kategorií byla hodnocena samostatně. Absolutní vítěz soutěže byl hodnocen bez ohledu na počet občanů.

Na druhém místě se v této kategorii umístila obec Velké Skrovnice na Orlickoústecku a třetí byl Vojtěchov na Chrudimsku. Obcím náležela finanční odměna 70 tisíc, respektive 30 tisíc korun. V kategorii do 5000 obyvatel zvítězila obec Semanín na Orlickoústecku, druhé bylo město Brandýs nad Orlicí a třetí obec Svratouch na Chrudimsku. Také těmto obcím náležela finanční ocenění ve výši 130, 70 a 30 tisíc korun.

Stejné finanční ohodnocení získali také vítězové třetí kategorie - obcí nad 5000 obyvatel. Vítězem této kategorie byla Česká Třebová, druhý Žamberk a třetí město Polička.

"V rámci soutěže udělujeme také cenu Skokan roku. Toto ocenění náleží obci, která bez ohledu na kategorii zaznamenala nejvyšší nárůst bodového ohodnocení mezi minulým a letošním ročníkem soutěže. Letos tuto cenu spojenou s finanční odměnou ve výši 30 tisíc korun získala obec Makov na Svitavsku, která v žebříčku absolutního pořadí poskočila o neuvěřitelných 350 míst," dodal Pešek.

Podrobnější informace o třídění odpadu najdete na www.jaktridit.cz a www.ekontejnery.cz.