V průměru chodili na pohotovost ve všední den jen tři až čtyři lidé. Ilustrační foto

V průměru chodili na pohotovost ve všední den jen tři až čtyři lidé. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

V Pardubickém kraji končí pohotovosti ve všední dny, zůstanou pro děti

  • 5
Pardubický kraj se rozhodl ušetřit peníze za pohotovostní službu lékařů pro dospělé ve všechních dnech. Lidé prý chodili málo. Od pondělí do pátku bude pohotovost pro dospělé jen v Pardubicích.

Když někoho bude ve všední den večer bolet ucho, dostane úpal nebo silnou bolest v krku, bude mít na výběr tři možnosti:
1. Dojet do Pardubic, kde pohotovost zůstává.
2. Poprosit lékaře v nemocnici, zda by se na něj nepodíval.
3. Zatnout zuby, vydržet do rána a vysedět si frontu u svého obvodního lékaře.

"Zajištění pohotovosti pro dospělé představuje pro Pardubický kraj nemalou finanční zátěž. Proto jsme zpracovali přehledy, jak jsou jednotlivá pracoviště využívána," vysvětlila důvody redukce radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

Změny vycházejí z dlouhodobé statistiky návštěvnosti pohotovostí a neměly by se dotknout zajištění lékařské péče.Také pohotovost pro děti zůstane zachována v dosavadním rozsahu.

Zkuste praktika nebo záchrannou službu

Pacienti s akutními problémy budou ošetřeni v nemocnici, ve všední dny by měli využívat služeb svého praktického lékaře a v případě ohrožení života volat záchrannou službu.

Statistika ukázala, že ve všední dny péči lékaře na pohotovosti vyhledají průměrně tři až čtyři lidé. Navíc výrazně převažuje počet ošetřených pacientů od pátku do neděle, kdy pohotovost navštíví přibližně tři čtvrtiny z celkového počtu ošetřených pacientů.

Kam na pohotovost

Pardubicko
Pohotovost pro dospělé zajišťuje v Pardubicích na Dubině lékař Vítězslav Novohradský, dětská pohotovost funguje v pardubické nemocnici při dětském oddělení.

Chrudimsko
Pohotovost pro děti i dospělé je v areálu nemocnice Chrudim. V Hlinsku fungují oba druhy v budově polikliniky.

Orlickoústecko
Obě pohotovosti jsou v Orlickoústecké nemocnici

Svitavsko
Pohotovost pro dospělé je na poliklinice, pro děti v nemocnici Svitavy.

Litomyšlsko
Pohotovost pro děti i dospělé je v areálu nemocnice.

"Náklady na jednoho pacienta se pohybují ve všední den kolem tisíce korun. To je drahá záležitost," řekl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček. Měsíčně tak nemocnice zaplatí za pohotovost až 130 tisíc korun.

V Chrudimi se peníze na zajištění pohotovosti sháněly těžko. Na konci minulého roku dokonce muselo s dotováním pohotovosti vypomoci město Chrudim, aby byla zajištěna péče přes vánoční svátky. Přesné ordinační hodiny budou nemocnice ještě ladit.

V Chrudimi bude moci dospělý člověk navštívit pohotovost v pátek od 16 do 20 hodin, o víkendech od 8 - 17 hodin. V Litomyšli zřejmě budou chtít pokračovat v zaběhnutém modelu, který se osvědčil. V sobotu, neděli a ve svátky mohou lidé v případě potřeby navštívit pohotovost mezi osmou až třináctou hodinou.

Krajští politici už v minulosti provoz pohotovostí osekali. Nejprve je přestala provozovat záchranka a lidé začali na pohotovost dojíždět do krajských nemocnic.

V hůře dostupných oblastech, v Červené Vodě, Poličce a Hlinsku, dotoval společně s městy pohotovost Pardubický kraj. Jenže v prvních dvou případech přestala mít města a jejich sdružení na provoz peníze a kraj odmítal sám platit veškeré náklady na fungování.

Posledním městem, které svým obyvatelům na pohotovost připlácí společně s krajem, zůstává Hlinsko, které po Pardubicích zůstává jediným městem, kde se provoz nemění.