Děti v lesní školce v Třebosicích tráví většinu dne v lesíku. Společnost při

Děti v lesní školce v Třebosicích tráví většinu dne v lesíku. Společnost při hrách jim dělá border kolie vycvičená jako psí terapeut. | foto: Tomáš Kubelka

Dětem v lesní školce nic nechybí. Jsou sice špinavé, ale zdravé

  • 1
Děti patří ven. Takovou myšlenku razí zakladatelé takzvaných lesních mateřských školek. V Pardubickém kraji jsou tři. Děti v nich jsou venku za každého počasí a nezastraší je ani velké mrazy či tropická vedra.

Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. To je heslo lesních mateřských škol, které začínají být populární mezi rodiči v Pardubickém kraji. Například děti v lesní školce Za bukem v Třebosicích u Pardubic netráví většinu dne zavřené mezi čtyřmi zdmi, ale venku na louce nebo v lese.

Lesní mateřské školy

V posledních letech zažívají boom, v Pardubickém kraji jsou celkem tři. Kromě Třebosic a Libchav funguje jedna ještě v Chocni. Zařízení prozatím fungují formou dětských klubů, protože formát lesní školky ještě neschválilo Ministerstvo školství.

"Teď testují jednu školku v Praze, ale myslím si, že to bude trvat tak tři roky, než se doberou nějakých výsledků. Pokud bychom se ale pak mohli zapsat jako klasická školka, určitě bychom to udělali. Brali bychom pak dotace a rodiče by nemuseli platit školné," říká Kubelková.

První lesní mateřská škola vznikla v roce 1954 v Dánsku a postupně se rozšířila do Evropy, USA a Japonska. Největším kamenem úrazu jsou přísné hygienické normy, které stanovují například počet toalet na jedno dítě nebo po každém zařízení požadují vlastní vývařovnu.

Koncepce k nám přišla ze Skandinávie a nachází si příznivce mezi rodiči i pediatry. Vít Čeřovský dal svého syna do lesní školy, protože se mu zdálo, že v běžné školce děti chodí málo ven, a to i za hezkého počasí.

"Zásadní pro nás bylo, že syn si častějším pobytem venku posílí imunitu. Dřív býval od podzimu do jara až čtyřikrát nemocný, letos ale prodělal jen jedno klasické pětidenní onemocnění," chválí si Čeřovský. Syna do lesní školky zatím posílá jen dvakrát do týdne, v dalších dnech chodí do klasické školky.

Na rozdíl od běžných školek, kde probíhají aktivity především v budově, jsou děti v lesních školkách téměř po celý čas venku. A to za každého počasí.

"Od začátku letošního školního roku jsme nebyli venku jen jednou. Když bylo vydáno doporučení, aby děti nevycházely ven kvůli smogu," říká vedoucí školky Za bukem Eva Kubelková.

Lesní školky doporučují i lékaři, děti jsou méně nemocné

Koncept lesní školky kladně hodnotí i odborníci. "Pokud jsou děti co nejvíce na čerstvém vzduchu a mají co nejvíce pohybu, je to z hlediska pediatra určitě přínosné," říká pardubická dětská lékařka Jana Ptáčková.

Stejné poznatky má i Zuzana Kučerová, která loni v září rozběhla v Libchavách dětský klub Cesta Malého stromu. Ten zatím funguje jeden v týdnu jako zpestření klasické školky. Od příštího školního roku by měl svůj provoz rozšířit.

"Rodiče jsou nadšení, protože děti od té doby, co k nám chodí, nebyly nemocné," říká Kučerová. Děti, které tam pravidelně docházejí, prý navíc začaly po rodičích pobyt venku přímo vyžadovat.

Kolik stojí lesní školka

Za bukem

2 dny v týdnu: 1 600 Kč/měsíc, 3 dny: 2 400 Kč, 5 dnů: 4 000 Kč

Svačinu a pití si děti nosí samy, ve školném mají zahrnut oběd a pití.

Skřítci z borovic

1 den v týdnu: 1 350 Kč/měsíc, 2 dny: 2 560 Kč, 3 dny: 3 650 Kč, 4 dny: 4 600 Kč, 5 dnů: 5 720 Kč

Způsob a cena stravného po dohodě s rodiči.

"Vidím na nich obrovskou potřebu se lidově řečeno vylítat. Když pak přijdou domů, chtějí, aby s nimi rodiče ještě jeli na kolo nebo šli na procházku. A večer padnou za vlast," říká vedoucí klubu Zuzana Kučerová.

Předškoláci tam většinu dne tráví na výletech, chodí k rybníku, do lesa nebo na pštrosí farmu. Kromě pobytu venku a zábavných her se tam i něco dozví, protože Kučerová vystudovala botaniku a dendrologii, tudíž jim poutavě vypráví o rostlinách a stromech, které po cestě potkají.

Lesní školka ale není pro padavky. Načinčané holčičky v šatech s volánky by z ní taky nadšené moc nebyly. Děti totiž někdy chodí domů zablácené doslova až za ušima.

"Bláto až na čepici u nás není ničím neobvyklým," směje se Kubelková. Celý den s dětmi ve školce tráví i vycvičená border kolie, která má canisterapeutický výcvik.

Co dělají děti při velkých mrazech či vedrech

Ani tuhé mrazy letos v únoru nezabránily dětem z lesní školky být venku. Zatímco jejich spolužáci v klasických školkách přes okno sledovali, jak rtuť teploměru klesá k minus dvaceti, děti z pardubické lesní školky vyrazily na hodinku dvě k zamrzlému rybníku, kde se učily bruslit a pak se šly ohřát do tepla.

"Když mají teplé a suché oblečení, snášejí děti extrémní podmínky lépe než dospělí," říká Eva Kubelková z lesní školky Za bukem.

Když ve městě panují tropická vedra, děti se před nimi schovají do stínu stromů, na slunce téměř nevychází. "Stromy vytváří příjemné mikroklima, které se nedá srovnat s rozpáleným betonem," popisuje Kubelková. Do budoucna budou děti za hezkého počasí venku i obědvat a spát mezi stromy v houpacích sítích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue