Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pardubická nemocnice plánuje úpravu porodních boxů i stavbu tělocvičny

  • 0
Pardubické porodnici se patrně podařilo zlepšit mezi mladými ženami svoji pověst. Počet porodů tam totiž i přes klesající porodnost v rámci celého kraje rok od roku roste. Přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál navíc vyzdvihl, že se daří snižovat počet porodů císařským řezem. Zmínil, že nemocnice připravuje úpravu porodních boxů.

V pardubické nemocnici loni přišlo na svět 1581 dětí. Je to o 65 víc než v roce 2014 a zhruba o 160 víc, než v roce 2013.

„Naše porodnice neměla v dřívější době úplně dobré renomé, byť to mnohdy bylo spíše z iracionálních důvodů. Velice nás těší, že se situace změnila,“ uvedla ředitelka pardubické nemocnice Ivana Urešová.

Počet císařských řezů drží pod republikovým průměrem

Pardubická nemocnice se chlubí tím, že se nepolepšila jen pokud jde o kvantitu. Přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál upozornil, že při porodu loni nezemřelo žádné dítě. Dále dle něho došlo jen ke čtyřem případům úmrtí dítěte v děloze.

Poklesl i počet porodů císařským řezem. V minulém roce jich bylo necelých 24 procent, což je číslo pod celorepublikovým průměrem.

„Samozřejmě k nám přicházejí ženy, které se domáhají císařského řezu. Pokud k tomu není medicínský důvod, snažíme se jim to rozmluvit. Většinou nám po porodu dají za pravdu. Na druhou stranu máme pochopení, pokud žena má enormní obavy z klasického porodu,“ uvedl Košťál. „Snížili jsme počet nástřihů hráze na 42 procent. To je další příznivé číslo,“ dodal.

Pardubická nemocnice podle něj plánuje vybudovat sociální zařízení na každém porodním boxu a tělocvičnu pro těhotenský tělocvik v suterénu Porodnicko-gynekologické kliniky.

V Chrudimi se loni narodilo přes tisíc dětí

Loni se v celém kraji narodilo 4613 dětí, o 145 méně než v roce 2014. Jen pro srovnání - v roce 2008, kdy vrcholil babyboom, přišlo v kraji na svět 5331 dětí.

Úbytek rodiček loni pocítily porodnice v Chrudimi, Svitavách a Ústí nad Orlicí, nebyl ale dramatický. Chrudimská nemocnice zaznamenala přes tisíc porodů. „Při celkovém počtu 1042 porodů se narodilo 1048 dětí. Porodnice Chrudimské nemocnice tak stále drží úspěšný trend více než tisíce porodů za rok,“ uvedl Aleš Prokopec z Městského úřadu v Chrudimi.

V kraji od května 2013 fungují už jen čtyři porodnice. Tehdy byla uzavřena porodnice v litomyšlské nemocnice kvůli odchodu pediatrů z tamního dětského oddělení. Radní i obyvatelé Litomyšle a okolí to dodnes berou jako křivdu a vyčítají Pardubickému kraji, že nezasáhl a pediatry nesehnal.

Pravdou je, že svitavská a litomyšlská porodnice bojovaly o existenci, protože počty porodů těsně nad pět set za rok byly podle odborné společnosti příliš nízké a jedno ze zařízení by dříve nebo později patrně skončilo. Ve Svitavách se loni narodilo 725 dětí.