Hejtman Martin Netolický chce pomoci podnikatelskému sektoru například poradenstvím, konzultacemi nebo přednáškami na jednom místě.

Hejtman Martin Netolický chce pomoci podnikatelskému sektoru například poradenstvím, konzultacemi nebo přednáškami na jednom místě. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Další pokus o líheň podnikatelů v Pardubicích. Chce školit i seniory

  • 2
Pardubický kraj hodlá příští rok spolu s městy vybudovat inovační centrum. Jeho cílem bude podporovat začínající podnikatele především formou přednášek a konzultací.

Nové centrum, které chce oslovovat hlavně studenty, absolventy škol i starší lidi s dlouholetou profesní praxí, vzniká pod Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje. Náklady by měly být hrazeny z evropských dotací.

„Je to snaha pomoci podnikatelskému sektoru, například poradenstvím, konzultacemi nebo přednáškami. To vše by bylo na jednom kontaktním místě,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle primátora Martina Charváta by se projektu měli účastnit také studenti pardubické univerzity, absolventi doktorandského studia a další osobnosti z akademického prostředí.

„Zacílíme i na generaci třetího věku, inspiraci k tomu vidíme například v Ostravě. Zatím jsme však teprve na začátku,“ dodal Charvát.

Technopark skončil v dluzích

V Pardubicích to přitom není poprvé, co začínající podnikatelé dostali nabídku podpory v podobném inovačním centru. V minulosti již v Pardubicích vznikl podnikatelský Technopark.

Vyrostl v roce 2008 ve Starých Čívicích za 450 milionů. Podnikatelský inkubátor měl sloužit jako centrum vývojářů, programátorů a vědců z univerzity a měl dát práci stovkám vysokoškolsky vzdělaných lidí. To se však nepodařilo a v roce 2013 společnost Technopark Pardubice skončila v úpadku s dluhy 244 milionů korun.

Podle účastníků nového projektu však nyní půjde o něco jiného, a tak by se podobný konec záměru neměl opakovat.

„Technopark byla dobrá myšlenka ve špatných rukou. Naše účast tehdy byla jen formální a neměli jsme žádný vliv na řízení společnosti ani na její obchodní politiku,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Ale byl tu i druhý pokus nabídnout pomocnou ruku začínajícím podnikatelům, tentokrát ze soukromé sféry. Pustil se do něj Jiří Janků, majitel firmy eBrána, která se zabývá informačními technologiemi.

I tady však centrum, které sídlilo ve středu města v Machoňově pasáži, skončilo.

„Nepodařilo se nám získat podporu dalších subjektů, abychom to mohli financovat z více zdrojů, jako to bývá jinde. Pro růst a rozvoj centra by bylo nutné najmout další místnosti, ale už takto jsme to dotovali a pak bychom museli dotovat o to víc,“ uvedl Janků.

Jeho zkušenosti se proto chystají využít autoři nového inovačního centra. „Nechceme vytvářet další a další inkubátory. Proto máme s panem Janků naplánovanou schůzku, ze které vyplyne, zdali se našeho projektu bude účastnit,“ sdělil primátor Charvát.

Janků se případné spolupráci nebrání, uvedl, že jeho firma i nadále nabízí začínajícím podnikatelům například prostory k obchodnímu jednání. „Jsem samozřejmě ochoten předat městu a kraji svoje zkušenosti, aby to mohli rozjet ve větším. Mají totiž větší akceleraci, než jakou dosáhne v podobných projektech soukromý sektor,“ uvedl.

Pokud se tedy v příštím roce líheň úspěšných podnikatelů podaří vytvořit, budou moci ti, co jsou na počátku cesty, využívat například systém přednášek o podnikatelské legislativě nebo se dozvědí, jak se dají čerpat evropské dotace. „Pomůžeme jim projít spletí podnikání, je tu spousta legislativních podmínek, ve kterých se ne každý vyzná,“ uvedl hejtman.