Vizualizace budoucí podoby fotbalového stadionu v Pardubicích.

Vizualizace budoucí podoby fotbalového stadionu v Pardubicích. | foto: Magistrát města Pardubice

Opravit stadion a můžeme hrát první ligu, říká šéf pardubického fotbalu

  • 6
Pardubičtí radní mají plán, jak opravit Letní stadion i jeho okolí. Stánek, který by měl být vhodný i pro první ligu, má stát 300 milionů a pojmout by měl až 4800 lidí. Podstatná potíž je ale v tom, že město zatím nemá na stavbu peníze.

Přitom bez stadionu nemá fotbal v Pardubicích zářnou budoucnost, což potvrdil i šéf klubu Vladimír Pitter. Poměrně závazným prohlášením dostal pod tlak vedení města.

„Jsme připravení hrát první ligu. Ze sportovního hlediska to není žádný problém. Jde o to, aby se konečně začal stavět odpovídající stadion. Bez něj by bylo neodpovědné usilovat o postup,“ řekl Pitter primátorovi Martinu Charvátovi na nedávné veřejné debatě, která se týkala opravy zchátralého Letního stadionu za Tipsport arenou.

Jen projekt stadionu bude stát přes osm milionů korun

Pravdou je, že radní se do příprav nákladné stavby pustili poměrně odhodlaně. Už na konci března by zastupitelé měli schvalovat vyčlenění milionů korun na projekt nového stadionu.

„Na projektovou dokumentaci máme v rozpočtu na letošní rok připraveno 8,5 milionů korun,“ uvedl primátor.

Jenže to je jen zlomek potřebné sumy. Podle prvních odhadů by stadion měl přijít na 300 milionů korun, plus další desítky milionů budou stát naplánované úpravy širšího okolí arény i stadionu. Ovšem sehnat peníze jen na samotné sportoviště nebude vůbec lehké. Politici totiž nebudou moci počítat se žádnými dotacemi z Evropské unie.

„Zatím hledáme možnosti financování. Podpora Evropské unie ovšem do oblasti sportu nesměřuje, takže zkoušíme jednat se státem a Fotbalovou asociací České republiky. Ale z 90 procent půjde tato investice za městem,“ uvedl Martin Charvát.

Nejspíše si tak město bude muset vzít úvěr podobně jako to bylo u přestavby arény. Tu už má magistrát téměř splacenou, takže by prostor pro další zadlužení byl. Ale opoziční politici upozorňují, že se s tímto nástrojem musí zacházet opatrně.

„Stále splácíme i přestavbu bazénu, navíc město má v plánu velkou řadou investic včetně nákupu spalovny,“ říká třeba zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Na druhou stranu z vizualizací je patrné, že by Pardubice mohly získat velmi sympatický stánek pro zápasy druhé a později i první ligy. I kvůli snadnějšímu financování je přestavba připravená na dvě etapy s tím, že právě ta první by měla zajistit podmínky pro druhou nejvyšší soutěž.

„Hlavní tribuna bude mít kapacitu 1500 lidí, celkem se pak na stadion vejde zhruba pět tisíc diváků. Minimální požadavek FAČR pro druhou ligu je 1500 míst a pro první ligu 4500 míst. V první fázi získáme právě oněch 1500 míst na opravené hlavní tribuně,“ řekl architekt Viktor Drobný ze společnosti Sportovní projekty, která studii zpracovala.

Hned na zmíněné debatě se ho však lidé začali ptát na to, zda kapacita není příliš nízká. Přece jen pokud by Pardubice začaly hrát v nejvyšších patrech českých fotbalových sfér, mohlo by chodit na atraktivní zápasy třeba proti pražským „S“ daleko více fanoušků.

„Kromě hlavní tribuny budou všechny tři ostatní stavěné z betonových modulů, které není problém kdykoliv nastavit. Pokud by bylo třeba, kapacita by mohla stoupnout až někam k sedmi tisícům,“ řekl Viktor Drobný s tím, že projekt počítá i s vyhřívaným trávníkem a odpovídajícím zázemím.

Podle šéfa klubu kapacita stačí

Ostatně i Pitter uvedl, že zatím se zdá kapacita 4800 lidí jako dostatečná. „V tom problém nevidím. I když je pravda, že je klidně možné, že na nový moderní stadion budeme schopni přitáhnout více fanoušků, než kolik teď chodí Pod Vinici. Tam už jsme marketingově na hraně svých možností,“ doplnil Pitter.

Sporu není o tom, že stadion postavený v roce 1931 potřebuje co nejdříve opravu. Jeho stav je totiž více než žalostný.

„Současný objekt už je na hranici životnosti, zatéká do něj. I kdybychom postavili stadion jinde, tak nám v centru města zůstane toto memento, do kterého budeme muset investovat desítky milionů,“ dodal primátor Charvát.

V plánech jsou i další doprovodná sportoviště a hřiště. Jejich základ by měl stát na místě dnešních jatek, které čeká ještě letos demolice. Vznikne tam třeba velké travnaté hřiště pro veřejnost, které se stane součástí Tyršových sadů. Směrem ke zdymadlu by mělo být i zázemí včetně šaten a drobného občerstvení pro sportovce. „Vše je už připravené, teď zbývá jen sehnat peníze,“ dodala náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.