Firma Imos vyhrála první soutěž díky nabídce druhé nejnižší ceny a rekordně krátkého termínu zpracování projektu a dokončení stavby. Staveniště však uprostřed prací opustila a chce vyhrát i novou soutěž.

Firma Imos vyhrála první soutěž díky nabídce druhé nejnižší ceny a rekordně krátkého termínu zpracování projektu a dokončení stavby. Staveniště však uprostřed prací opustila a chce vyhrát i novou soutěž. | foto: MAFRA

Opravu sokolovny po tahanicích vzdali, ale do soutěže se hlásí znovu

  • 4
Sokolové opět vypisují soutěž na opravu pardubické sokolovny za 88 milionů korun, ze které na jaře doslova utekla firma Imos Brno. To jí ovšem nebrání v tom, aby se v klidu přihlásila znovu.

Je to podobné, jako kdyby se muž nechal rozvést se svou ženou a za pár týdnů ji opět požádal o ruku.

Firma Imos Brno opustila opravu pardubické sokolovny a neměla se k návratu na staveniště. Investor ji tak musel dát výpověď a nyní vypisuje novou soutěž na rekonstrukci 90 let starého domu. Tu klidně ovšem může vyhrát opět společnost Imos Brno.

"To, že se rekonstrukce nepovedla, nebyla naše chyba. Projekt nepočítal s věcmi celkem za 12,5 milionu korun. Jelikož investor nechtěl uznat vícenáklady a vypověděl nám smlouvu, museli jsme odejít," uvedla za Imos Brno mluvčí Renata Fajtová s tím, že společnost se hlásí do druhého kola na opravu sokolovny Na Olšinkách. "Máme o zakázku stále zájem," dodala.

Stavbu vlastní a opravu zařizují pardubičtí sokolové. Ti z možnosti, že by znovu vyhráli brněnští stavbaři, zrovna nejásají.

"Už mám takové zprávy, že do toho jdou znovu. Už si vyzvedli dokumentaci. Žádný zákon nebo předpis jim to nezakazuje, takže se nedá nic dělat. Radost ale z toho nemáme, domluva s Imosem byla špatná," uvedl Miroslav Janovský, který má rekonstrukci na starosti.

Zkušenosti s firmou jdou stranou. Půjde jen o cenu

Zakázku Imos získal loni na podzim hlavně díky tomu, že v soutěži slíbil rekordně rychlé dokončení stavby. Ovšem už v březnu dělníci staveniště opustili s tím, že na sokolovně je mnohem více práce, než uváděl projekt. Začaly tak tahanice, na které sokolové nemají čas.

Oprava je z valné části placená z Evropské unie, což vyžaduje její dokončení nejpozději do června příštího roku. Nakonec tak smlouvu vypověděli sokolové. "Důvodem ukončení smlouvy je to, že jsme se nedohodli na termínu a ceně víceprací vyvolaných skrytými překážkami budovy," říká Oldřich Štercl, šéf představenstva Imos Brno.

V nové soutěži, která proběhne jen jednokolově, půjde čistě o cenu. To bude jediné kritérium. Podle Libora Josky, šéfa pardubického stavebního konsorcia Enteria, které má o zakázku také zájem, v tom je velká výhoda Imosu.

"Staveniště dobře znají, vědí přesně, kde co je hotové, kde může být nějaký problém. Stačí, aby byli o korunu levnější a budou stavět dál. Bohužel takové jsou zákony," uvedl Joska, který ostře kritizoval už první soutěž. Dokonce podal podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten však nic špatného na soutěži nenašel.

Na pardubické radnici si přejí, aby soutěž i druhé kolo oprav proběhlo co nejrychleji. Pokud budou potíže, město může přijít o desítky milionů korun z Unie.

"Peníze jsou zahrnuté do rozvoje centra města. Musíme prostavět celou částku, jinak nám hrozí vracení peněz. Oprava sokolovny je klíčová," říká náměstek primátorky František Brendl.