Ekologické návštěvnické centrum za zhruba 40 milionů korun se staví v Pardubicích. Třípodlažní stavba inspirovaná tvarem pavučiny vzniká na břehu Chrudimky. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Originální ekologické centrum v Pardubicích obklopí koruny stromů

  • 4
Až se návštěvníci vydají do nově budovaného ekologického centra v Pardubicích, ocitnou se v jednu chvíli až v korunách stromů. První zájemci by se do stavby na břehu Chrudimky nedaleko akvaparku mohli podívat už na konci roku.

Třípodlažní stavba ekologického centra, inspirovaná tvarem pavučiny, má být dokončena už letos v létě.

„Chtěli jsme lidem přinést zážitek, že jsou v koruně stromů. Navrhli jsme objekt, který nabízí nové prostorové souvislosti a vizuální zážitek,“ řekl jeden z autorů Tomáš Med, který návrh zhotovil společně s architekty Jaroslavem Krupou a Filipem Klozarem.

Stavba ve tvaru základních linií pavučiny bude mít šedočervenou barvu. Každé patro je proti spodnímu pootočené.

Vznikl tak systém konzol, které zastřeší venkovní učebny a zároveň umožní vytvořit vyhlídkovou terasu. Jedno rameno dřevostavby se klene nad cyklostezku a dotýká se korun stromů.

Suterén z monolitického betonu se staví pod úrovní protipovodňového valu a strop místností je mírně nad jeho vrcholem. Další dvě patra jsou dřevěná. Jedná se o stěnový systém z lepeného dřeva, což je podle autorů progresivní stavební technologie současnosti.

Občanské sdružení klade důraz na to, aby stavělo ekologicky

„Dali jsme si za hlavní cíl ukázat nové trendy v oboru. Jedno z témat současného stavebnictví je totiž ekologická stopa zanechaná na planetě výstavbou domu. Každý výrobek má nějakou ekologickou stopu, a právě u dřeva je naprosto minimální, na rozdíl od jiných technologií,“ uvedl Tomáš Med.

Ekologické centrum Paleta Pardubice

Paleta je občanské sdružení zabývající se ekologickou výchovou se zvláštním důrazem na působení na děti a mládež. Má bohatou nabídku programů zaměřenou na tvořivou činnost z přírodních materiálů, poznávání přírodních zákonitostí a ekosystémů, globální problémy, vztah člověka k okolí či řešení problémů se separací a recyklací odpadů. K tomuto účelu provozuje specializované učebny s živými zvířaty, s textilními loutkami pro mateřské školy, s tkalcovským stavem a podobně. Třeba programy zaměřené na zvířata zahrnují mimo jiné i exkurze, vycházky, pozorování, přímý kontakt se zvířaty. V centru zájmu nejsou jen zvířata hospodářská, domácí, ale i volně žijící a exotická. Pobočky má v Chrudimi a v Oucmanicích u Ústí nad Orlicí.

Zdroj: www.ekocentra.cz

Budova bude plně bezbariérová s výtahem. Nabídne zázemí několika učeben, kde se budou konat například výukové a osvětové programy a semináře nejen pro děti a mládež.

Ekocentrum Paleta získalo na projekt v hodnotě 40 milionů korun dotace od Evropské unie, hejtmanství a dvou nadací. Ředitel centra Jiří Bureš odhaduje, že nové návštěvnické centrum ročně navštíví 30 až 50 tisíc lidí. V Česku bude výjimečné svým širokým záběrem, ostatní ekocentra se zaměřují hlavně na tamní chráněná území.

„Budeme se zabývat chráněnými územími Natura 2000 nejen v Pardubickém kraji, ale i v evropském kontextu. Plánujeme výstavy a expozice o přírodě, životním prostředí, vztahu člověka a přírody nebo soutěže. Zaměříme se na všechny věkové skupiny návštěvníků,“ dodal Jiří Bureš.

,