Z Tyršových sadů zmizely břízy, které postupně uschly a staly se nebezpečím pro...

Z Tyršových sadů zmizely břízy, které postupně uschly a staly se nebezpečím pro okolí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Břízy musely k zemi. V Tyršových sadech ovšem schnou i další stromy

  • 2
Dvě velké břízy už musely z okolí kavárny v pardubických Tyršových sadech zmizet. Byly nebezpečné svému okolí. Ovšem v nedávno opraveném parku uschly i další stromy. Jasné je, že kácet se bude i nadále.

Ještě to není ani rok, co se Tyršovy sady po opravě za více než sto milionů korun slavnostně otevíraly.

Jenže už nyní má hlavní pardubický park značné potíže. Poměrně masivně v něm usychají stromy. První dva se na konci týdne dokonce musely skácet, protože se staly nebezpečnými svému okolí. Šlo o dvě velké břízy nedaleko kavárny.

„Padaly z nich větve, bylo to nebezpečné. Jednalo se tak o havarijní kácení, na které není třeba povolení,“ uvedl pardubický zastupitel Jan Linhart, který zároveň vede sdružení Zelená pro Pardubicko.

Právě to se o stav stromů v podzámeckém parku dlouhodobě zajímá a jeho členové zrovna spokojeni nejsou. „Celkem je v parku suchých 14 stromů. Uschly nejen břízy, ale také jehličnany, duby nebo jilmy. Přijde nám to velmi zvláštní, byť je jasné, že Pardubice zažily dvě velmi suchá léta za sebou,“ uvedl Jan Linhart.

O situaci v parku se také zajímají radní. Přece jen město dalo za nákladnou rekonstrukci hodně peněz, takže je logické, že politikům se spadané větve a suché kmeny zrovna nelíbí.

„Stromů je suchých skutečně poměrně dost. Zatím jsme se s dendrology domluvili tak, že počkáme do jara a uvidíme, jestli se ty stromy ještě chytnou. Pokud ne, tak je budeme muset skácet a nahradit,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Stromy zřejmě už neobrazí

Podle Jaroslava Menšíka, starosty prvního obvodu, který má park na starost, však není zrovna pravděpodobné, že ještě stromy obrazí. „Uvidíme, ale moc tomu nevěřím. Kácet se budou zatím ale jen ty, které ohrožují bezpečnost lidí. Spolupracujeme s ochránci stromů, aby veškeré zásahy byly co nejméně agresivní,“ uvedl Menšík.

V každém případě se park stal po své opravě častým cílem procházek lidí z Pardubic. Za slunečného počasí nebyl problém v parku najednou potkat desítky lidí, kteří si udělali piknik na trávníku nebo třeba zkoušeli chodit po laně mezi stromy. Také tamní kavárna je téměř pořád plná hostů.

Pohodu však narušují například bezpečnostní pásky, které se už na jaře objevily kolem dvou vrb. Jedna z nich určitě zmizí, druhou zachránilo to, že tvoří azyl pro vzácná zvířata.

„Vrba u rondelu bude pouze ořezaná na torzo. Je totiž útočištěm pro chráněného netopýra hnědého. Naopak uschlá vrba na promenádě se pokácí celá,“ uvedl Linhart, který společně s kolegy dokonce kvůli usychání stromů podal podnět k prošetření na Českou inspekci životního prostředí.

„Inspekce to zhodnotila tak, že těch vlivů, kvůli kterým došlo k usychání, je mnoho. Od stavby přes zacházení při výsadbě, přes změnu vodního režimu a vodních toků, na které byly stromy zvyklé,“ uvedl Linhart, podle kterého je velmi pravděpodobné, že v parku uschnou i další stromy. „Bohužel se to dá předpokládat,“ dodal.

To ochránce mrzí o to více, že před rekonstrukcí svedli poměrně ostrý boj o každý stromek či keř s projektanty díla.

„Máme radost, že v parku díky nám zůstalo proti původnímu plánu zhruba 130 vzrostlých stromů a navíc několik krásných keřových skupin, původně také odsouzených k zániku. Park by nyní, bez této námi ubráněné zeleně, vypadal úplně jinak,“ uvedli těsně po otevření parku za Spolek Chráníme stromy Jaroslav Svoboda, Jiří Svoboda a Miroslav Seiner.