Některé stromy v Tyršových sadech se musely ohradit páskou, protože jsou okolí...

Některé stromy v Tyršových sadech se musely ohradit páskou, protože jsou okolí nebezpečné. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po nákladné opravě schnou v parku stromy. Žádné drama, tvrdí primátor

  • 1
Ekologičtí aktivisté před opravou Tyršových sadů v Pardubicích bojovali o zachování každého stromu, kterému hrozilo skácení. Jenže ani po obnově nemají klid. V parku schne zhruba patnáct stromů. Kritici revitalizace tvrdí, že za to může necitlivá práce dělníků.

Statná bříza nedaleko kavárny, zerav u hradeb nebo vysoká borovice s jilmem. Všechny tyto stromy z pardubických Tyršových sadů zřejmě už brzy podlehnou motorovým pilám. Evidentně totiž nepřežily nákladnou opravu parku za více než sto milionů.

„Vůbec se nedivím, jak to dopadlo. Mám vyfocené, jak minulé léto při těch největších vedrech nechali dělníci stavební firmy několik týdnů obnažené kořeny stromů bez jakéhokoli zavlažování,“ uvedl zastupitel prvního obvodu Filip Sedlák, který se zároveň angažuje v ochraně pardubické zeleně.

Problémy přiznává i primátor Pardubic Martin Charvát. Podle něj se však v sadech neděje až tak nic dramatického. „Jasné je, že mi nedělá radost, že tam schnou stromy. Na druhou stranu po tak velké stavbě se s něčím podobným dalo počítat,“ uvedl Martin Charvát.

Některé stromy v Tyršových sadech se musely ohradit páskou a označit cedulí „Pozor. Provozně nebezpečné stromy. Vstup na vlastní nebezpečí.“

S takovým vysvětlením se však například lidé ze spolku Chráníme stromy nechtějí spokojit. Myslí si, že stavební firma nepostupovala správně a že celá věc dopadla špatně úplně zbytečně.

„Spolky Chráníme stromy a Zelená pro Pardubicko argumentovaly od počátku sporu s pardubickou radnicí o kácení stromů obavou, že projekt může zasáhnout do velmi citlivého ekosystému parku tak, že to ohrozí nejen novou výsadbu, ale i původní vegetaci,“ uvedl za Chráníme stromy člen výboru Miroslav Seiner.

O park se stará radnice prvního městského obvodu. Té nezbude nic jiného, než uschlé stromy skácet. „Na odboru životního prostředí připravují řízení o odstranění suchých stromů,“ řekl starosta obvodu Jaroslav Menšík, který zároveň upozorňuje na to, že v sadech jsou další nemocné stromy. Ty momentálně ohrazuje bezpečnostní páska.

„Jedná se o dvě vrby a jednu lípu. Tyto stromy napadla dřevokazná houba dřevomor kořenový. Kvůli tomu jsou nyní stromy nebezpečné, protože mohou spadnout. Jsou nachýlené k vylomení,“ uvedl Menšík.

Otázka je, jestli někdo ponese za uschlé stromy v parku odpovědnost. Ochránci chtějí, aby se celá věc prošetřila. „Zvažujeme, že podáme podnět k České inspekci životního prostředí,“ uvedl předseda sdružení Zelená pro Pardubicko a pardubický zastupitel Jan Linhart.

Naopak se radním už podařilo odstranit další nedostatky, na které si lidé stěžovali v Tyršových sadech. Tím hlavním bylo tvoření velkých kaluží na cestičkách po každém větším dešti.

„Reklamovali jsme tuto věc u stavební firmy. Díky tomu se vylepšil drenážní systém a také se lépe vysypaly chodníčky. Podle mě už toto bude v pořádku,“ dodal primátor Martin Charvát.