Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

V Mýtě teče z kohoutků žlutá voda. Problémem není zdroj, ale potrubí

  • 0
Obyvatelům Vysokého Mýta se nelíbí zbarvení pitné vody, která jim začala téci z kohoutků - má totiž žlutozelený nádech. Stalo se tak poté, co společnost Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto uvedla do provozu nový vrt. Odborníci potvrzují vyšší výskyt železa, ale také trvají na tom, že voda je nezávadná.

Nový zdroj vody pro skupinový vodovod, který zásobuje Vysoké Mýto, ale i obce Slatina, Sruby, Vraclav, Zámrsk, Domoradice, Brteč, Svařeň a Týnišťko, nahradil dříve využívanou studnu, kterou stále více do budoucna ohrožuje vysoká koncentrace dusičnanů.

„Vzhledem k tomu, že se po zapojení vrtu do vodovodní sítě objevil u spotřebitelů problém se slabě žlutozeleným zabarvením, požádali jsme odbornou hydrogeologickou společnost H3Geo o posouzení vývoje a případných změn jakosti vody mezi vrtem a zákazníky. Chtěli jsme odhalit příčinu zhoršení takzvaných senzorických vlastností vody u uživatelů,“ uvedl jednatel společnosti Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto František Zíma.

Laboratorní analýzou vzorků vody odborníci zjistili, že příčinou zhoršení senzorických vlastností není problém samotného zdroje vody, ale je ho třeba hledat v distribuční soustavě. Ke zhoršení senzorických vlastností totiž dochází až ve vodovodní síti.

Příčinou je podle odborníků to, že nový, výrazně kvalitnější zdroj má vyšší teplotu a vyšší obsah minerálů. Ten způsobuje soupeření mezi vodní mikroflórou nového zdroje a původní mikroflórou v určitých segmentech potrubí. Na potrubí se vytváří biofilm a sedimenty.

Zbarvení vody způsobuje uvolněné železo

Původní voda ze studně podle nich vytvořila v potrubí, na hydraulice určitý rovnovážný stav s vyšším nánosem železa.

„Nový zdroj vody způsobuje vyplavování původně vytvořených sedimentů a železo v nich obsažené se projevuje mírně žlutým až žlutozeleným zbarvením. Tuto hypotézu nám potvrdilo i terénní šetření, kdy u uživatelů vodovodu byla ve vodě vyšší koncentrace železa než u nového zdroje. Takže k obohacování vody dochází přímo ve vodovodním potrubí,“ soudí vodohospodáři.

Ujišťují, že po vytvoření rovnovážného stavu na povrchu biofilmu a vznikem nové přirozené vodní mikroflóry problémy s občasným mírným zabarvením vyrobené vody odezní.

„Z hlediska hygienického a zdravotního nepředstavuje mírné zabarvení vyrobené vody pro uživatele žádné riziko, neboť veškeré laboratorní analýzy plně vyhovují platným právním předpisům,“ říká jednatel společnosti Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto František Zíma.

A ujišťuje, že z výsledků laboratorních analýz Orlické laboratoře v České Třebové vyplývá, že nový vrt LO 15/4 dodává obyvatelům města a obcí vysoce kvalitní podzemní vodu s vyšší hodnotou celkové mineralizace, s parametry vody kojenecké a s minimální koncentrací dusičnanů oproti dříve využívané studni.