Pro obsluhu strojů shání firma další zaměstnance.

Pro obsluhu strojů shání firma další zaměstnance. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Firma z Litomyšle shání do haly za půl miliardy tkadleny i elektrikáře

  • 1
V Litomyšli se daří nejen turismu, ale i průmyslu. Tamní výrobce a zpracovatel sklovláknitých pramenů závod Saint-Gobain Adfors CZ dokázal díky investicím do výroby jen za poslední dva roky zvednout počet zaměstnanců o 222 osob. Další mají najít místo v nově otevřené hale.

Nový objekt stál půl miliardy korun a umožní navýšení produkce sklovláknitých materiálů o třicet procent.

„Zkolaudovat halu a instalovat technologie se podařilo za tři a půl měsíce od prvního kopnutí do země,“ řekl technický ředitel společnosti Jan Kabrhel.

Významný zaměstnavatel Svitavska rozšířením závodu posiluje své řady o prozatím třicet nových pracovníků především dělnických profesí. V následujících měsících pak společnost očekává růst až o dalších 70 zaměstnanců.

„Potřebujeme tkadleny, seřizovače nebo elektrikáře. Jsme připraveni na to, že už na trhu textiláci nejsou, proto hledáme někoho jiného, kdo se chce učit novým věcem a je připravený se novou odbornost naučit,“ říká personální ředitelka Lucie Vejačková.

Někteří zaměstnanci dojíždějí i třeba ze vzdálenosti 40 kilometrů, ale stojí jim to za to, protože dělníci mají ve firmě mzdu v průměru vyšší než 30 tisíc korun a přibližně stejně vysokou částku dostávají v průběhu roku v benefitech. Přitom hned po nástupu dostávají kolem 24 až 26 tisíc korun.

V nové hale se bude tkát

„Jsme zčásti skláři, zčásti textiláci,“ říká generální ředitel společnosti Adfors CZ Miloš Pavliš.

Zatímco dříve firma investovala do rozšiřování sklářských van, nová hala je další tkalcovnou. Firma se chlubí, že litomyšlský závod společně se závodem v Hodonicích u Znojma s celkem 1 800 zaměstnanci patří k nejlépe hodnoceným v rámci skupiny Saint Gobain působící v 64 zemích a mající téměř 190 tisíc zaměstnanců.

Saint-Gobain ADFORS CZ

Saint-Gobain ADFORS CZ Firma je předním výrobcem a zpracovatelem sklovláknitých pramenů v Evropě. V závodech v Litomyšli a Hodonicích u Znojma sdružuje výrobu skleněného vlákna i jeho zpracování. Pro stavebnictví i průmyslové použití vyrábí sklovláknité mřížky (perlinky), pásky určené na spoje sádrokartonových desek, sklovláknité tapety Novelio a výztuže do asfaltových vrstev. Podíl exportu je 80 procent. ADFORS CZ zaměstnává více než 1 800 pracovníků. Roční obrat loni dosáhl 6,86 miliard korun.

„Málo se ví, že je naše litomyšlská firma úspěšná i celosvětově. A to díky výrobě perlinkových tkanin, výztuh spojů sádrokartonových desek a díky v Čechách nepříliš známým sklovláknitým tapetám.

U těchto tří komodit jsme celosvětovou jedničkou. A je až zarážející, že i když jsme spíše menší firma, v žebříčku ministerstva financí jsme na 37. místě mezi plátci daně z příjmu právnických osob,“ dodal generální ředitel.

Firma s téměř sedmimiliardovým ročním obratem předpokládá, že se na něm budou čím dál víc podílet také její výztuže do asfaltových vrstev. Ve vyspělejších zemích jsou stále více používané, protože trojnásobně prodlužují životnost povrchů silnic.

Tuto šanci vidí i hejtman Martin Netolický z ČSSD, který také dorazil na oficiální otevření nové haly.

„Jsem rád, že se společnosti daří a že její výztuž asfaltových povrchů má budoucnost. Chápu, že pro společnost není lehké ji prosazovat, protože proti ní stojí stavební lobby, pro níž je výhodné neustálé obnovování silnic. Nakonec se však ukáže, že je použití těchto materiálů ve skutečnosti levnější. Tady vidím příležitost pro spolupráci mezi krajem, státem i městy, všichni máme silnice,“ řekl hejtman Netolický.