Jedním z tradičních čínských způsobů léčby je akupunktura.

Jedním z tradičních čínských způsobů léčby je akupunktura. | foto: Petr Novotný, MAFRA

Lázně Bohdaneč chystají otevřít zárodek kliniky čínské medicíny

  • 1
V Léčebných lázních Bohdaneč se do půlroku propojí západní a čínská medicína. Právě tam vzniká budoucí klinika tradiční čínské medicíny při Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

V Léčebných lázních Bohdaneč má být na jaře příštího roku otevřeno centrum čínské medicíny.

„V republice je jich už několik, ale ani jedno z nich nemá oficiální podporu a my se budeme snažit garantovat jeho skutečnou kvalitu,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Kouzlo tradiční čínské medicíny nespočívá ve vůni moxovacích tyčinek, půvabu akupunktury, poezii názvů léků, ale ve skutečnosti, že funguje a pomáhá.

„U západní medicíny nezvládáme například stavy onkologických pacientů během léčby provázené zvracením, nechutenstvím, bolestí. To čínská medicína poměrně dobře umí,“ řekl Prymula. Sami Číňané podle něj sice říkají, že nevyléčí nádor, ale léčí tyto projevy.

„Proto chceme obě metody kombinovat. Také bolest západní medicína nezvládá optimálně, zaměřuje se jen na její tlumení medikamenty. V každém případě chceme poskytovat takové formy léčby, které mají vědecké vysvětlení,“ řekl.

V Hradci by mělo časem vyrůst velké centrum tradiční čínské medicíny za 200 milionů korun, největší tohoto typu ve střední a východní Evropě. Nemělo by se tam pouze léčit, ale svůj prostor by měly dostat i věda a vzdělání. Bohdanečské zařízení bude tedy jakýmsi jen jeho zkušebním „předskokanem“.

Budou tam pracovat dva čeští lékaři a dva profesoři z Číny, sloužit budou společně, neboť podle českých zákonů je přítomnost českého lékaře nezbytná. V centru budou probíhat i vyšetření ve smyslu klasického modelu medicíny kvůli případným diagnózám vyžadujícím skutečně urgentní řešení podle praxe západní tradice.

Centrum bude mít ambulantní režim

Původně lékaři plánovali zahájení činnosti kliniky ještě letos, ale tak daleko ještě přípravy nepokročily. Klinika vznikne adaptací bývalé restaurace při vstupu do lázní vlevo.

Centrum bude mít osm vyšetřovacích lůžek a ambulantní režim. Pacienti budou docházet na procedury, lůžka přímo k hospitalizaci tam nebudou.

Lékaři se budou jednak starat o hospitalizované pacienty, a tedy léčit choroby pohybového aparátu, ale ambulantní část bude sloužit bez rozdílu i pro další diagnózy - čínští profesoři budou podle ředitele královéhradecké nemocnice zkušení a dobře vyškolení.

Tradiční čínská medicína

Vnímá člověka jako celek, nezkoumá jen nemocný orgán.

Mění pohled na životní styl, používá akupunkturu, akupresuru, masáže, podávání bylin.

Je zejména vhodná při léčbě funkčních poruch, včetně bolestí zad, poruch trávení nebo třeba při léčbě neplodnosti.

V úvahu připadá například baňkování, moxování - nahřívání akupunkturních bodů tyčinkou z doutnajícího pelyňku, nebo třeba léčba rostlinnými preparáty.

K dispozici by měl být i tlumočník. Až v Hradci Králové dostaví velkou kliniku čínské medicíny, nemělo by se podle ředitele nemocnice bohdanečské centrum rušit.

„S ukončením jeho činnosti v dohledné době nepočítáme, chceme, aby sloužilo setrvale,“ řekl Roman Prymula, který považuje čínskou medicínu za doplňkovou záležitost k západní medicíně a vidí u ní řadu velkých pozitiv.

Péči o pacienty v ambulantní části nebudou zdravotní pojišťovny platit. „U hospitalizační části uvažujeme o pilotním projektu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Detaily ještě nejsou specifikovány, ale jedná se o částečné úhradě,“ dodal Roman Prymula.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK kolem 85 procent dotázaných Čechů by uvítalo, kdyby alespoň některé metody alternativní medicíny proplácely zdravotní pojišťovny. Mezi metodami, které by mohly být zahrnuty do systému pojišťoven, by podle nich měla být například akupunktura, akupresura, bylinkářství či chiropraxe.

Detašované pracoviště kliniky čínské medicíny by mělo být nejen v Lázních Bohdaneč, ale i ve Velichovkách, kde budou profesoři z Číny působit a zároveň vyučovat české lékaře.

Hradecká nemocnice zatím dohodla s čínskou stranou výměnu lékařů. Na stáž se tam vypraví onkologové, kardiologové, pediatři a radiační onkologové, protože to jsou obory, kde se s čínskou klasickou medicínou shodují.