Na náměstí v Lanškrouně v pátek odpoledne vyvěsí tibetskou vlajku. (Ilustrační snímek)

Na náměstí v Lanškrouně v pátek odpoledne vyvěsí tibetskou vlajku. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Lanškrouně vypukne Festival pro Tibet, na náměstí vyvěsí vlajku

  • 2
Ve středu začne v Lanškrouně Festival pro Tibet. Cílem akce je upozornit na porušování lidských práv v této zemi. V pátek pak na náměstí vyvěsí vlajku tohoto státu. Lanškroun se tím připojí k celosvětovému hnutí Vlajka pro Tibet, které každoročně připomíná výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

V průběhu festivalu se budou promítat filmy a připraven je i další program. Akci připravilo společnými silami město a Kulturní služby. 

"Rada o tom ví, festival podporuje a v předvečer výročí povstání se vedení města zúčastní slavnostního vyvěšení vlajky," uvedla mluvčí radnice Petra Brejšová.

Lanškroun není podle ní tak velké město jako Ostrava, nebo důležité jako krajský úřad v Hradci Králové, kde vlajku odmítli vyvěsit z obavy, aby neohrozili svou bezpečnost nebo obchodní zájmy.

Děti a dospělí si zkusí vyrobit mandalu

Na radnicích se vlajky vyvěšují 10. března, tedy v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, od něhož uplynulo 53 let. V roce 1996 se k ní připojila první čtyři města v České republice, od té doby účast každým rokem stoupá. Například v loňském roce vyvěsilo vlajku téměř 400 radnic.

Festival odsuzující čínskou zlovůli v Tibetu bude zahájen ve středu v lanškrounském kině. Tam si budou od čtrnácti hodin moci vyzkoušet děti i dospělí tvorbu mandal.

Mandala je obrázek, na němž je spojení kruhu a čtverce, kde kruh je symbolem nebe, vnější síly a nekonečno. Čtverec zase představuje vnitřní síly, to, co je spojené s člověkem a zemí.

Veřejná sbírka pro Tibet

Pořadatelé také upozorňují zájemce, kteří chtějí pomoci, že je možné přispět na veřejnou sbírku Tibet na transparentní účet v Reiffeisenbank číslo 100310030/5500 nebo zasláním DMS Tibet na číslo 87777 ve výši 30 korun.

Podle ředitele lanškrounských Kulturních služeb právě mandaly snad nejlépe a nejčastěji symbolizují duchovní stránku Tibetu. Od půl čtvrté pak budou v prodeji také rukodělné výrobky od Tibeťanů z exilových vesnic.

Návštěvníci shlédnou tři filmy s tematikou Tibetu

Po zahájení festivalu se budou v šestnáct hodin promítat tři krátké filmy. První přijde na řadu tibetský příběh z roku 1965 o potřebách Tibeťanů v exilu a pomoci, kterou jim poskytují církevní organizace.

V dokumentu jsou zachyceny záběry z mnoha tibetských exilových vesnic. Film přitom klade velký důraz na vzdělávací potřeby dětí, zdravotní problémy uprchlíků, udržení tibetské kultury mimo vlast a budoucnost Tibeťanů.

Po něm přijdou na řadu dva filmy o horolezci Radku Jarošovi. Expedice Shisha Pangma 2004 jižní stěnou alpsky Radka Jaroše a dokument Petra Kašpara z roku 2009 No. 9 - Manaslu 8163.

Film dokumentuje výstup Radka Jaroše 29. dubna 2009 na vrchol osmé nejvyšší hory světa - Manaslu 8163. Bylo to poprvé, kdy vyrazil na expedici sám, kdy byl odkázán pouze na vlastní síly. Dosažením vrcholu Manaslu se Jaroš stal nejúspěšnějším českým himálajským horolezcem. Manaslu je devátou osmitisícovkou, na jejíž vrchol Radek Jaroš zdárně vystoupil.