Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dražší bude v kraji voda i teplo, ceny za odpad a dopravu zůstávají

  • 0
Život v kraji opět trochu podraží. Velká část lidí si připlatí hlavně za vodu a teplo. Musí však také počítat s tím, že výdaje vzrostou při trávení volného času. Ceník upravuje například pardubické aquacentrum.

S několika stokorunami navíc musí v roce 2017 počítat obyvatelé většiny měst Pardubického kraje. Čeká je dražší koupání, mytí nádobí a části z nich i centrální vytápění. Naopak poplatky za svoz komunálního odpadu či za vlastnictví psa zůstávají ve stejné výši jako loni.

* Voda

Chrudimské vodárny ceník nemění. Tam je totiž cena dlouhodobě poměrně vysoká a zdražení si provozovatel vodovodu obhájí spíše až po chystané rozsáhlé rekonstrukci kanalizace v ulicích Palackého a Obce Ležáků, což bude investice pohybující se ve výši kolem 50 milionů korun.

Za vodu lidé zaplatí víc na Pardubicku, Svitavsku a Orlickoústecku. Vodné a stočné v okresních městech bude stát od 77,08 koruny do 84,40 koruny - nejvyšší účty přijdou obyvatelům Pardubic. Vodohospodáři odůvodňují zdražení potřebou údržby sítí.

„Zvyšujeme cenu vodného kvůli udržitelnosti vodovodní sítě, máme na to dotace, jsme vázaní ji udržet v perfektním stavu a mít dostatek peněz na její obnovu,“ řekl Michal Kaválek z orlickoústecké firmy Tepvos. Podle propočtů svitavské radnice zaplatí každý člověk ročně o 47 korun více.

* Teplo

Rodina žijící v bytě 3+1 v Pardubicích či v Chrudimi zaplatí za teplo průměrně měsíčně o 20 korun navíc. Zdražení o dvě procenta má podle Elektráren Opatovice (EOP) lépe odpovídat nákladům na jeho pořízení.

„Celková průměrná cena pro odběratele na sekundární úrovni předání by v roce 2017 měla dosahovat výše 433 korun za GJ bez DPH, což je významně méně, než činí průměrná cena tepla z dálkového vytápění v České republice,“ řekl obchodní ředitel EOP Tomáš Sluka. Loni stálo teplo 416 korun.

Ve Svitavách cena tepla klesne ze současných 550 korun za gigajoule na 510 korun.

V Ústí nad Orlicí se sníží platba z 540 korun na 450 korun za gigajoule díky tomu, že se městské společnosti Tepvos podařilo nakoupit levný plyn. Pro běžnou domácnost to může znamenat úsporu až dva tisíce korun za rok.

* Odpady

Za odvoz a likvidaci odpadů lidé v okresních městech v následujícím roce víc platit nebudou. Roční jednorázová platba je vyjde od pětistovky v Pardubicích po 600 korun v Chrudimi a Svitavách. Na 590 korun letos zvyšovalo poplatek za odpad Ústí nad Orlicí, ale zároveň zavedlo bonusy za třídění odpadu.

„Podle množství vytříděného odpadu mohou lidé získat až 200 korun slevu na osobu. Velice nás překvapil jejich zájem. Sleva se projeví na jejich platbách v roce 2017,“ řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

* Nájemné

Nájemné v městských bytech radnice ponechávají stejné od dokončení deregulace v roce 2012. Na letošní rok je zvyšovalo pouze Ústí nad Orlicí. Za metr čtvereční budou nájemníci příští rok platit od 51,95 koruny do 72,69 koruny.

* Městská doprava

Městskou hromadnou dopravu nabízejí z velkých měst v kraji pouze Pardubice a Chrudim. Jednorázová papírová jízdenka stojí v Chrudimi dlouhodobě deset korun, v Pardubicích bude stát při cestách v hlavním městském pásmu opět 15 korun. Cestující ve věku 6 až 15 let a potom nad 65 let platí dále zlevněné jízdné 10 korun.

„Tržby z papírových jízdenek nám tvoří 15 až 20 procent. Od nového roku určitě úpravu cen jízdného neplánujeme, pokud ano, tak nejdřív září. Uvidíme, jak se bude vyvíjet cena nafty,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

* Psi

Pro letošní rok se ve městech nezměnily ani poplatky za psa. V Pardubicích nadále jejich majitelé platí 200 korun ročně za jednoho psa drženého v rodinném domě a 1 200 korun za jednoho psa, jehož držitel žije v panelovém či činžovním domě. Například ve Svitavách je poplatek za jednoho psa v rodinném domě 480 korun, ostatní majitelé zaplatí 1 500 korun.

* Aquacentrum

Aquapark s padesátimetrovým bazénem, wellness centrem a tobogány či divokou řekou pro děti v Pardubicích mění s Novým rokem ceník. „Upravujeme i možnosti návštěvní zóny, tím pádem se mění i doby návštěv a ceny,“ řekl šéf areálu Jiří Vysoudil.

Od 1. ledna navýší provozovatelé cenu u abonentského vstupného do zóny 1 z 45 korun na 55 korun. Zároveň prodlouží prvních 60 minut na 70 minut, minutové vstupné se pro abonenty začne načítat až po uplynutí prvních 70 minut.

Základní cena při nákupu čipu bude snížena z 200 korun na 100 korun. Abonenty zóny 3 čeká navýšení minutového vstupného z 1,50 korun na dvě koruny. Z původní zóny 3 se stává zóna 5, kde je umožněn pohyb po celém areálu, zóna 5 se ruší.

Změna se týká i rodin - tříčlenné čeká mírné zdražení, čtyřčlenné a pětičlenné snížení ceny.