V Pardubicích existují hned dvě procházky s celým řetězcem kešek.

V Pardubicích existují hned dvě procházky s celým řetězcem kešek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V kraji je už 1 500 skrýší pro geocaching. Ve městě i uprostřed řeky

  • 7
V Pardubickém kraji se nachází celkem patnáct set tajných schránek, které jsou základem celosvětového fenoménu - hry zvané geocaching. Po celé Zemi je těchto skrýší, které lze nalézt jenom s GPS navigací, přes půldruhého milionu. V Česku pak 27 tisíc.

Skoro každý den vznikají nové skrýše takzvaných kešek, které během několika dní či dokonce hodin vypátrají hledači. Geocaching je novodobá hra na hledání pokladu, kterou měly v oblibě i starší generace. Dnes se při tom však využívá nejmodernější technologie.

Co znamenají jednotlivé pojmy

* Cache: schránka obsahující logbook, poklad nebo alespoň indicie, které k němu vedou

*Tradiční cache: schránka, která se nachází přímo na místě udaném souřadnicemi.

*Multi-cache: skládá se ze dvou nebo více částí a návodu k nalezení další cache.

*Mystery cache: bez souřadnic, cacher je musí získat výpočtem

*Logbook: papír na zapsání úspěšného nálezce pokladu

*Geocoin: putovní mince s kódem

*Travel bug: putovní plechové přívěšky rovněž s kódem, díky kterému lze sledovat jejich cesty

"Pro děti to je zábava. Kamkoliv přijedu, hned máme nějaký program, nějaký cíl procházky," říká Jaroslav Jerhot, otec dvou dětí, který geocachingu propadl před dvěma lety. "Děti si tak vyměňují třeba hračky. Když nějakou kešku najdeme, nějakou drobnůstku tam necháme, něco si odneseme," popisuje Jerhot.

Nad nápadem udělat procházku po pamětihodnostech Pardubicemi by většina dětí určitě protáhla obličej. Co ale takhle vypátrat ukrytou kešku, když klíč k jejímu nalezení je skrytý na pěti místech města? A na každém místě je třeba zjistit souřadnice další zastávky.

Souřadnice často skrývá hádanka či šifra

"Pěkná procházka, i když něco nám trochu nevycházelo a museli jsme korigovat," napsal jeden z úspěšných lovců na stránkách www.geocaching.com, kam lidé zapisují i své zážitky z hledání jednotlivých skrýší. Podobně je možné projít Pardubicemi po stopách aviatika Kašpara.

Ovšem pozor: Tak jednoduché to není. Kvůli zjištění souřadnic je někdy nutné nejen vyřešit hádanku, spočítat matematický příklad, ale třeba i rozjet se do sousedního města.

Kolik je Cache v krajích a v Česku

1. Středočeský 4 106

2. Jihomoravský 2 981

3. Jihočeský 2 348

4. Ústecký 2 162

5. Praha 1 996

6. Moravskoslezský 1 988

7. Plzeňský 1 857

8. Liberecký 1 740

9. Královéhradecký 1 678

10. Olomoucký 1 597

11. Vysočina 1 503

12. Pardubický 1 447

13. Zlínský 1 180

14. Karlovarský 746

Česká republika 27 329

Například hledači kešky Hradubická musejí jet do Hradce Králové, najít dvoupatrovou kašnu před muzeem a zjistit "kolika výtoky může padat voda z prvního patra do přízemí." Bez tohoto čísla nezjistí správné souřadnice.

A ještě něco. Žádný cacher (neboli kačer) nesmí kešku ukázat mudlům, tedy nezasvěceným, kteří by mohli poklad vzít nebo zničit. Výběr schránky přímo ve městě bývá proto hodně složitý. Skutečná dobrodružství hledači pokladů zažívají v přírodě.

"Keška vyplula ze svého úkrytu jako ponorka"

"Nikdy mě nenapadlo, že budu lézt po skalách, slaňovat, plazit se jeskyněmi, objevovat zapomenuté bunkry, potápět se," říká muž, který v geocachingu používá přezdívku D@ewo.

Horolezeckou výstroj potřebují lidé, kteří chtějí najít poklad ukrytý ve skalách na Škrovádu. U Ústí nad Orlicí je zase schránka ukrytá uprostřed řeky.

"Když jsem v řece přemístil již mnoho kamenů, tak jsem se poradil s navigací. Nakonec se odlov vydařil a keška vyplula ze svého úkrytu jako ponorka. Byl to super zážitek," napsal hledač s přezdívkou bloodsnake.