Vchod do tajemné krypty zakrývala těžká deska pod dlažbou.

Vchod do tajemné krypty zakrývala těžká deska pod dlažbou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V kladrubském hřebčíně objevili kryptu. Může v ní ležet jeden z Lobkowiczů

  • 0
Když odstranili stavebníci v kladrubském hřbitovním kostele dlažbu, našli pod ní tunovou vstupní desku do podzemních prostor. Přivolaní archeologové pak pod ní objevili v minulých dnech kryptu s kosterními pozůstatky. Čí jsou, se teď bude zkoumat

„Bylo to velké překvapení. Po prudkých schodech jsme vstoupili dovnitř do hrobky. Uvnitř jsme našli kosti roztroušené po podlaze, knoflíky, pozůstatky kování a další části rakve. Cennosti jsme nenašli. Na první pohled bylo vidět, že byla krypta vykradena,“ řekl vedoucí archeolog pardubického Východočeského muzea František Janošek Kašpárek.

Kaple Povýšení sv. Kříže je součástí komplexu právě rekonstruovaných budov Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Objevená krypta nebyla vůbec známa ze stavebně historických dokumentů a ani farnost v Přelouči nebyla schopna o ní sdělit bližší informace.

Krypta zahloubená pod kostelem má délku 6 metrů, je široká jeden metr a vysoká asi 180 centimetrů.

„Předpokládáme, že byl v kryptě pohřben člen šlechtické rodiny Lobkowiczů, protože je na náhrobním kamenu u vchodu uvedeno letopočet 1846 a jméno Johann Lobkowicz. Uvedený rok odpovídá datu úmrtí tohoto člena rodu,“ dodal František Janošek Kašpárek.

Jeho kolega archeolog Lukáš Gál, který v těchto dnech vybírá obsah krypty a připravuje ostatky k převozu ke zkoumání, tvrdí, že v tom stoprocentní jistotu nemají.

„Zatím nemůžeme potvrdit, kdo to je, dokonce nemáme ani jistotu, zda se jedná o kosti jednoho člověka, anebo jich zde bylo víc. O Johannu Lobkowiczovi toho moc nevíme, mimo toho, že to byl voják, na náhrobku má hodnost rotmistra a že byl spojen s kladrubským  hřebčínem. V publikované lobkovické genealogii jsme ho zatím nenašli. Neznáme ani jeho přesnou funkci, to je otázka pro historiky,“ řekl Lukáš Gál.

Nyní bude následovat antropologická analýza, která stanoví pohlaví a věk pohřbeného a zjistí, zda kosterní pozůstatky odpovídají hypotéze.

„Zkusíme se spojit s jejich rodinou, a jestliže se potvrdí, že se jedná o tohoto člena jejich rodu, dostanou kosterní pozůstatky příběh,“ řekl František Janošek Kašpárek.  

Archeologická expertíza nálezů v Muzeu východních Čech v Hradci Králové potrvá do konce listopadu. Teprve potom budou archeologové schopni s určitostí říct, co se v této tajemné kryptě odehrálo. Zároveň zhotoví trojrozměrný model krypty. Na hřebčínu pak bude, jestli tento nález zviditelní ve výstavní expozici věnované celé velké rekonstrukci hřebčína.